• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Konsoloslukta Öldürülen Gazeteci Kaşıkçı, Türkiye’yi Yeni Ortadoğu’nun Temeli Olarak Görüyordu

Konsoloslukta Öldürülen Gazeteci Kaşıkçı, Türkiye’yi Yeni Ortadoğu’nun Temeli Olarak Görüyordu

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Türkiye’yi “yeni Ortadoğu’nun oluşumundaki en kilit ülke olarak gördüğü” belirtildi. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansında Sarah El Deeb imzasıyla yer alan “Kaşıkçı, Türkiye’yi yeni Ortadoğu’nun temeli olarak görüyordu” başlıklı makalede, Kaşıkçı’nın Türkiye ile ilişkileri ve Ortadoğu’ya dair görüşlerine yer verildi.

“TÜRKİYE’DE YER ALMAK İSTEYEN GURURLU BİR ARAP’TI”

Kaşıkçı’nın yakın arkadaşlarıyla yapılan röportajların bir araya getirildiği makalede, “Cemal Kaşıkçı, kendi atalarının anavatanı olan Türkiye’de bir yer elde etmek isteyen gururlu bir Arap’tı ve Türkiye’de yaşamış sürgün Arap toplumuna katkıda bulunuyordu.” ifadesi kullanıldı.

“OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN ÖZELLİKLERİNİ YANSITIYOR”

Kaşıkçı ailesinin 1. Dünya Savaşı sürecinde nasıl Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye geldiğinin anlatıldığı makalede, “Kaşıkçı için bölgede Türkiye’nin gücü ve Arap toplumunun gelişimi, İstanbul’un çok kültürlü ve zengin Ortadoğu’nun merkezi olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun özelliklerini yansıtıyordu.” değerlendirmesi yapıldı.

Özellikle Arap Baharı’nın gerisinde farklı alanlara yönlendirilmiş Arap ülkelerinden Türkiye’ye, bilhassa de İstanbul’a çok sayıda yetenekli insanın geldiğine işaret edilen makalede, Kaşıkçı’nın da burada çoğu projeye imza atmak için araştırmalar yürüttüğü kaydedildi.

“HAYATINI ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA BÖLÜŞTÜRECEKTİ”

Makalede, “Kaşıkçı, Türk nişanlısıyla 3 Ekim’de evlenmeyi planlıyordu. İstanbul’da bir konut satın almıştı ve daha önce yerleştiği ABD’nin Virginia eyaleti ile İstanbul aralarında hayatını bölüştürmeyi düşünüyordu ama o konsolosluktan hiç çıkmadı.” ifadesine yer verildi.

Makalede, Kaşıkçı’nın arkadaşı Suriyeli film yapımcısı İyad El Hacı’nın, “Ara Sıra ülkelerimizden uzaktan iki yabancı olarak oturup Türkiye ve ABD’deki Araplar hakkında konuşurduk. Sürgünde yaşamaktan nedeniyle acı duyuyordu fakat bununla birlikte görüşlerini serbestçe dile getirmekten ve yeni hayatından dolayı memnundu.” şeklindeki görüşü aktarıldı.

İstanbul’daki Türk Arap Medya Derneği yöneticisi Fatih Öke’nin, “Burada bir takım iki taraflı projeler yerine getirmek üzere Kaşıkçı ile planlamalar yapıyorduk. Kendisi bizim için kıymetli tavsiyelerde bulunurdu.” ifadesinin de yer aldığı makalede, Kaşıkçı’nın Suriye konusundaki hassasiyetine de aksan yapıldı.

“SURİYE KONUSUNDA TÜRKİYE’YE TAKVIYE VERİYORDU”

“Kaşıkçı son röportajlarında Türkiye’nin Suriye politikasına takviye verirken, kendi ülkesinin duruşunu eleştiriyordu.” denilen yazıda, Suudi Arabistan’ın ABD ile yakınlaşması sonucunda Suriye’deki duruşunu da Washington eksenli olarak belirlediğine muhabere edildi. Hem Kaşıkçı’nın, Riyad’ın Yemen ve Katar politikalarını da çoğu kez eleştirdiği belirtildi.

“KENDİSİNE İSTANBUL’DA SICAK BİR YER BULMUŞTU”

Makalede Kaşıkçı’nın bir öteki arkadaşı Azzam Tamimi’nin şu görüşleri de paylaşıldı:

“Kaşıkçı kendisine İstanbul’da sıcak bir yer bulmuştu. İstanbul’da kendinizi bir yabancı gibi hissetmezsiniz; halk müziği, yemekler, alışkanlıklar. Keza Türkiye’nin mevcut siyasi otoritesi, yüz sene önce Osmanlı İmparatorluğu’nun düşüşünden bu yanlamasına Araplara en yakın olanıdır. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) Erdoğan ve onun partisi, Araplara kapılarını açtı.”

NE OLDU?

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonradan kendisinden haber alınamayan Kaşıkçı’nın “konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü” açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da bulunan haberde, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na geldiği sırada burada bulunan başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: