• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Konkordato rantçılarına iptal şoku

Konkordato rantçılarına iptal şoku

Rant kapısına çevrilen konkordato furyasıyla ilgili inceleme başlatılıyor. Alacaklı şirketlerin artan şikâyetleri ve konkordatolara aleyhinde açtıkları davalarda çok sayıda sahte fatura düzenlendiği iddia ediliyor. Borçlu şirketlerin, şirketin içini boşaltmak nedeniyle sahte faturalar düzenlediği, bu faturalar ile şirket kasasından ödeme yapmış gibi gösterdiği belirtiliyor.

İPTALLER YAŞANIYOR
Alacaklı şirketlerin avukatları, ortaya çıkan fatura yolsuzluklarının konkordato furyasında yeni bir sayfa açacağını belirtiyor. Bursa’da faaliyet belirten bir tekstil şirketinin konkordato kararının bu mazeret ile iptal edildiğini ve hakkında soruşturma başlatıldığını belirten avukatlar, “Mahkemelerde ne yazık ama detaylı inceleme olmuyor” açıklamasını yaptı. Sahte yollarla konkordato duyuru eden şirketin hukuksal ve parasal olarak sıkı takip edilmesi gerektiğini belirten hukukçular, alacaklılara şu tavsiyeleri yaptı: “Mahkemeler ayrıntılı analiz yapamıyor. Bazen meslek yoğunluğundan suiistimallerin de yaşandığı konuşuluyor. böylece konkordato ilan eden bir firmanın özellikle bu ilanı yapmadan üç ay önceki faturalarının ve şirketten çıkan paraların nereye gittiğinin incelenmesi gerekiyor. Çünkü birçok şirket mahkemeye başvurmadan önce sahte faturalar ile şirketin içini iyice boşaltıyor. Şirketten çıkarılan bu para bazen yurtdışına ara sıra de sıfırdan kurulan yeni firmalara aktarılıyor. Bizim tavsiyemiz özel bir danışmanlık firması ile anlaşıp bu trafiğin incelenmesi ve mahkemeye bu delillerin sunulması. Bu sağlanırsa konkordato iptal edilir.”

BİR KONKORDATO 20 ŞİRKET BATIRIYOR
Mahkemelerden iki günde alınan konkordatoyla 12 ila 18 ay boyunca borç ve hacizlere karşı koruma sağlanıyor. Bazı uyanık firmalar, bu sürede işçisinden, borçlu olduğu firmaya değin hiçbir yere ödeme yapmayıp, ellerindeki nakitleri dövize ya da yüksek faize yatırıyor. Bu durum piyasayı kilitlerken sisteme de hasar veriyor. Uzmanlar, ölçeğine kadar değişmekle birlikte bir konkordato ilanının en düşük 20 firmayı iflasa sürüklediğini belirtiyor. Hukukçulara tarafından, birçok mahkeme firmaların mali bilgilerini yeterince incelemeden karar veriyor. Yasaya kadar, mahkemenin atadığı konkordato komiserinin, tüm alacaklılar ile masaya oturması gerektiğine şive yapan hukukçular, “Alacak miktarının üçte ikisini temsil eden birey ve kurumlar sunulan teklifi kabul ederse mahkeme konkordato kararı alır. Ama buna uyarı edilmiyor” dedi.

KAYNAK: SABAHTAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: