• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Koçluk son zamanların gözde mesleği olmaya aday

Koçluk son zamanların gözde mesleği olmaya aday

Bireylerin aşmakta güçlük çektikleri engelleri görmelerine asistan olan ve birçok konuda farkındalık kazandıran Koçluk, son yıllarda hayat koçu, ilişki koçu, kariyer koçu, öğrenci koçu, aile koçu olarak danışankişi ve kurumlara profesyonel hizmet vererek, kişilerde farkındalığın artmasına muavin oluyor.

Profesyonel Koç Başak Yolcu Aruca, Koçun, danışanının metamorfoz sürecine rehberlik ederek, onların keza kişisel keza de profesyonel alandaki potansiyelini açığa çıkarmaya tezgâhtar olduğunu söyledi.

HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Koçun, danışanın hedefleri doğrultusunda görüşmeler yapıp mevcut durumunu ve beklentilerini saptama ettiğini aktaran Başak Yolcu Aruca, “Öncelikli olarak kuvvetli yönlerini, becerilerini ve motive edici etkenlerin açığa çıkmasını sağlar. Hedefler doğrultusunda öncelikler belirlenir ve görüşmeler planlanır” dedi.

KOÇLUK NEDİR

Başak Yolcu Aruca, Koçun ilk önce iyi bir dinleyici olması gerektiğini dile getirerek, “Koç, danışanın söylemediklerini dinlemek ve söylenmeyeni duymakla ilgilenir. Açık uçlu sorular sorar, danışanı takdir eder. Güven ve samimiyetin olduğu bir etraf yapı edilir. Danışanın öğrenme şekline, idrak seviyelerine saygı duyulur. Danışanla bilinçli ve doğal bir ilişki kurulur. Koç, danışanıyla kurduğu iletişimde daha fazla anlama, haberdar olma ve açıkça ifade edebilme becerileri için sorgulamaya başvurur” diye konuştu.

Koçluk son zamanların gözde mesleği olmaya aday

YOL ARKADAŞLIĞI YAPIYOR

Türkiye Yönderlik ve Koçluk Derneği Başkanı Evrim Cabbaroğlu da Koçluk mesleğinin bir kişinin, takımın ya da organizasyonun kendisinde metamorfoz yaratma süreci olduğunu hatırlatarak, Koçların da başvuran birey ya da kurumlara takviye vererek onlara yol arkadaşlığı yaptığını anlattı.

TÜRKİYE’DE SON 10 YILDA ISTEK ARTTI

Evrim Cabbaroğlu, Türkiye’de son 10 yılda koç edinmek isteyenlerden de koçlara başvuranlardan da çok istek olduğunu söyledi.

Koçluk son zamanların gözde mesleği olmaya aday

“TÜRKİYE GEÇ BAŞLADI, LAKIN HIZLI İLERLİYOR”

Evrim Cabbaroğlu, “Şirketler yöneticilere Koçluk becerileri kazandırmak üzere eğitimler aldırıyorlar o yüzden talep arttı. Türkiye ola ki azıcık geriden geldi lakin fazla seri bir şekilde yakaladı. Türkiye, kalite ve içerik açısından dünya kalitesinde programlar üretiyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: