• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kışın Ayak Sesleri Geliyor! Sıcaklıklar 12 Derece Birden Düşecek

Kışın Ayak Sesleri Geliyor! Sıcaklıklar 12 Derece Birden Düşecek

Antalya Havalimanı içerisine kurulan Alçak Düzey Rüzgar Kırılım Dikkat Sisteminin eğitim programına katılan Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, “Hava sıcaklıkları 6-12 derece aralarında düşecek. Yağış bekliyoruz. Birazcık da hava soğuyacak. Vatandaşlarımız gelişmelerimizi televizyonlarımızdan takip etsinler” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü göre Antalya Havalimanı içerisinde uçuş güvenliğini daha iyi sağlamak üzere Hain Seviye Rüzgar Kırılım Uyarı Sistemi kuruldu. Sistemin maliyetinin ise 19,2 milyon olduğu açıklama edilirken, sistemle özellikle pilotlar hava olaylarında daha süratli bilgilendirilecek.

“UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKUYOR”

Sistem hakkında bilgi veren Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, “Rüzgar kırılım sistemi fazla manâlı. Rüzgarın nereden geldiğini saptamak gerekiyor. Ani rüzgar değişimleri çok önemli. Bunlar uçakları çok etkiliyor. Uçuş güvenliğini tehlikeye sokuyor. Bununla ilgili çalışmamızı tamamladık. Projenin maliyeti 19,2 milyon TL. Antalyamızda kurduk” dedi.

“HER ŞEYE HAZIRLIKLI OLMAMIZ GEREKİYOR”

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Coşkun, hava olaylarını değerlendirdi. Coşkun, “Şu Anda her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor. Küresel ısınma ile iklim dengeleri daha alçak üstteki oldu. Biz de ülkemiz olarak alıngan bir gölgede bulunuyoruz. Yakın zamanda benim paha biçilmez mesai arkadaşlarımın çalışması sonucunda Kırbaç Kasırgası olayını atlattık. 120 kilometre üzerinde hızda olduğu vakit bir buna fırtına diyoruz. Bunu tespit ettik. Biz bu hadiseyi takibe aldık. Biz bunu takibe aldığımız süre yaklaşık 140-150 kilometre tez üzerimize geliyordu. Hemen Olan takip ile herkesi bilgilendirdik. Amacımız mal ve can kayıplarını en üye indirmek. Gün gün Yunanistan’ı vuracağını söyledik” dedi.

“SICAKLIKLAR 6-12 DERECE ARASINDA DÜŞECEK”

Hadisenin bundan sonradan da yaşanma ihtimaline uyarı çeken Coşkun, “Bu değildir ama bu hadise bundan sonra yaşanmayacak. Her şeye tedbirli olacağız. Artık hayat havayla başlıyor. Meteoroloji bizim her alanımızda var. Genel Müdürlüğümüz data aktardığı uygulamamızı vatandaşlarımız yüklesin. Oradan bizi peşine düşüp takip etsinler. Önümüzdeki hafta içerisinde haça sıcaklıkları 6-12 derece arasında düşecek. Yağış bekliyoruz. Biraz da hava soğuyacak. Vatandaşlarımız gelişmelerimizi televizyonlarımızdan peşine düşüp takip etsinler” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARIMIZI ÜRKÜTEMEYİZ”

Coşkun, bu yıl havaların daha soğuk gideceği yönünde çıkan haberler hakkında ise “Hemen Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak hava ile ilgili bilgileri vermede tek yetkili kuruluştur. Biz bu işlerimizi bilim adamlarımız ile takip ediyoruz. Havaların bu sene daha soğuk geçeceği ile ilgili net bir şey yok. Fazla soğuk olacak, çok sıcak olacak diyerek vatandaşımızı ürkütemeyiz. Biz bu gelişmeleri anlık peşine düşüp takip ediyoruz. Konu bizim sıkı takibimiz aşağıda. Bize kulak versinler. Bizi dinlesinler” diye konuştu.

“KIŞIN AYAK SESLERİ GELİYOR”

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Davut Öztürk, “Ülkemiz Çarşamba günü Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. böylece ülkemizin büyük bir bölümünde yağmur bekliyoruz. Bu soğuk hava ile birlikte Karadeniz’in yüksek kesimleri, İç Anadolu’nun ve Doğu Anadolu’da karla girift ve kar yağışlarını görmeye başlayacağız. Kışın etap sesleri geliyor. Sıcaklıklar 6-12 derece düşecek” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: