Haber Şefi
Kış ayları deri hastalıklarını da beraberinde getiriyor
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ekim 2018
Ferhat Çapar

Kış ayları deri hastalıklarını da beraberinde getiriyor

Kış aylarında ciltte kurumalar meydana geldiği için kaşıntı, deride kuruluk, pul pul dökülme gibi çoğu rahatsızlık görülebilmekte. Bu hastalıkların önemli sorunlara yol açabileceğini söyleyen Bilirkişi Dr. Hasan Alakbarov, bu sorunların üstesinden nasıl gelineceğini anlattı.

“Kış aylarında cilt hastalıkları daha sık görülmekte”

Kış aylarında enfeksiyonların daha da artmasıyla nem kaybının çoğalması, güneş ışınlarının azalması ve gerginlik gibi durumların deri hastalıklarına yol açabileceğini açıklayan Bilirkişi Dr. Hasan Alakbarov , “Halk Müziği arasında tanıdık adı ile gül (Rozasea) hastalığı soğuk havaların etkisi ile şiddetlenme göstermekte. Bunun yanı sıra en yaygın görülen rahatsızlık ise egzamadır. Soğuk havanın en fazla temas ettiği bölge olan ellerde çatlamalar, kabuklanmalar gibi durumlar görülebilmekte. Burun, burun ucu, kulaklar ve parmaklar gibi vücuttaki akral bölgelerde ülser oluşumuna yol açan pernio dediğimiz damar hastalığı da sık görülen semptomlar aralarında” dedi.

Cilt hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler

Cilt hastalıklarından korunmak için uyarı edilmesi gereken noktalara değinen Alakbarov, özellikle ortamda ancak nemi emin bir oranda tutulmasının önemini vurguladı. Evlerde ısıtıcıların kullanılması düşük olan nemin daha da düşmesine sebebiyet veriyor ve ciltte kurumaya neden oluyor. Bunların önüne geçmek için tavsiyelerde bulunan Alakbarov, “Kaloriferlerin üstüne nemli havlu düzenlemek ya da soba kullanıyorlarsa üstüne su belirlemek gibi yöntemler deneyebilirler. Bunun yanında el ve yüz temizliğini defalarca bozmak gerek çünkü el derisi daha kalın, yüz derisi daha ince olduğu için bambaşka ürünler kullanmak gerekiyor. Çoğunlukla gliserin ve ya zeytinyağlı sabunlar kullanmak her zaman daha iyi olacaktır. Elleri ve yüzü yıkadıktan daha sonra nemlendirici, yağlı krem ve olağan dezenfektanlar yerine nemlendirici içeren solüsyonlar uygulamak ciltteki kurumaları azaltacaktır. Karoser nemlendirmesinde yeniden banyo sonrası cisim bütün kurumadan nemlendirici kullanmak önemlidir. Çok sıcak suyla gün içerisinde birkaç kez duş edinmek yine yağ kaybını azaltarak kurumayı şiddetlendirir. Bu sebeple ılık su ile günde azami bir defa ve süreyi asgari tutarak banyo yapılmalıdır” dedi.
Makyaj malzemelerinin aşırı kullanılmasına da uyarı çeken Alakbarov, “Derideki gözenekleri kapatacağı için akne yani sivilce dediğimiz hastalığın şiddetlenmesine yol açabilir. Gözeneklerin kapanacak dek makyaj yapımından kaçınılmalı. Bunun yanı sıra kişinin cilt tipine özel makyaj temizleme ürünlerinin ve dağıtılmış bakım kremlerinin kullanılması önemlidir” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

%d blogcu bunu beğendi: