• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kırmızı bülten nedir, hangi renk bülten ne anlama geliyor?

Kırmızı bülten nedir, hangi renk bülten ne anlama geliyor?

INTERPOL’ün işleyişi ve bültenleri ile ilgili ayrıntılı bilgilerin kurumun resmi internet adresinde yer almaya devam ediyor. Üye ülkelere özel internet adresi uzantısı ile kurumun faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. İşte INTERPOL’ün bültenlerinin tamamı…

INTERPOL NEDİR?

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı INTERPOL (ICPO-INTERPOL) en büyük milletlerarası adli polis teşkilatıdır. Uluslararası seviyede suçların önlenmesi, bastırılması, sanıkların izlenmesi, ilişki kurduğu kişilerle irtibatlarının tespit edilmesi, yakalanması, tutuklanması ve iade edilinceye değin devamlı işlemlerin yürütülmesi ile uluslararası organizasyon olan İNTERPOL’e üye ülke sayısı günümüz itibariyle 190’dır. İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça dilleri teşkilatın resmi dilleri olarak kabul edilmiştir.

INTERPOL’ÜN BÜTÜN BÜLTENLERİ

Mavi Bildiri​

Kişilerin kimliklerinin tespit edilmesi ve suç faaliyetlerine ilişkin muavin bilgilerin toplanması amacıyla düzenlenen bültendir.

Yeşil Bildiri

Sabıkalı ve suç işlemeye eğilimli şahıslar hakkında dikkat ve istihbarat mahiyetli bilgilerin üye ülkelere iletilmesini amaçlayan bültendir.

Sarı Duyuru

Bilhassa çocuklar başta elde etmek üzere kayıp kişilerin yerlerinin tespiti ile kimlikleri süresiz olanlara kimliklerini ispat etmekte yardımcı olmak amacıyla düzenlenen bültendir.

Siyah Duyuru

Buluntu cesetlerin kimliklerinin tespiti amacıyla düzenlenen bültendir.

Turuncu Duyuru

Güvenliği korkutma eden rahat tabanca, bombalı paket ve öteki güvenli olmayan maddeler hakkında polis teşkilatlarını, kamu kuruluşlarını ve uluslararası teşkilatın bilgilendirici ve uyarıcı mahiyette düzenlenen bültendir.

Mor Duyuru

Spesifik ve özel bir yöntemle işlenen suçların detayları ile açıklandığı duyuru türüdür. Bu yolla aza ülkeler bilgilendirilerek benzer cins suçların işlenişinde önleyici tedbirler olmak ve aynı suçu işleyen suçlular arasında iletişim kurularak yakalanmalarını karşılamak amacıyla hazırlanır.

 

öne çıkan haberler

Ağzındaki taşı bırakmıyor

400 ürünlük liste açıklandı

“Cengiz uzayda bile oynar”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: