• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kiracılara Zam Uyarısı: En Fazla Yüzde 21,36 Oranında Zam Yapılabilir

Kiracılara Zam Uyarısı: En Fazla Yüzde 21,36 Oranında Zam Yapılabilir

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan milyonlarca kiracıyı kira artma oranları konusunda uyararak, Yargıtay’ın içtihadına kadar konutta yıllık kira artışında Yurt İçi Imalatçı Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) yıllık artışının değil 12 aylık ortalamasının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Doğan, “Yani Yargıtay içtihadına göre Ekim’de yıllık kira artışı maksimum yüzde 46,15 değil yüzde 21,36 olabilir.” dedi.Doğan yapılan zammın daha fazlası olması halinde ise kiracıların mahkemeye başvurması gerektiğine dikkat çekti.

ÜFE DİKKATE ALINACAK

Doğan, yaptığı açıklamada, Ekim-Kasım aylarının kira kontratlarının yoğun bir şekilde yenilendiği dönem olduğunu kaydederek, yüz binlerce hatta milyonlarca konut sahibinin kira artışı için TÜİK rakamlarını beklediğini söyledi. Borçlar Kanunu’nda bulunan düzenlemeye tarafından kira artışına 1 Temmuz 2012’den beri yasal bir üstteki hudut getirildiğini açıklayan Doğan, bu kapsamda, kira artışlarında Yurt İçi Imalatçı Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) dikkate alındığını vurguladı.

BIRDEN FAZLA HESAPLAMA YÖNTEMİ VAR

Doğan, meskenler için geçerli olan bu kuralın, iş yerleri için 1 Temmuz 2020’ye dek ertelendiğini anımsatarak, ama gerek ÜFE’nin, gerekse Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) pat diye artı hesaplanma yöntemi olduğunu bildirdi.İzzet Doğan, TÜİK’e tarafından bu oranların, bir önceki aya göre metamorfoz, önceki yılın aynı ayına kadar başkalaşım, son on iki aylık ortalamalara göre başkalaşım şeklinde hesaplandığını kaydetti.

“YÜKSE ARTIŞTA MAHKEMEYE BAŞVURABİLİRSİNİZ”

Doğan, kanunda takvim kira artırımının bu oranlardan hangisine tarafından yapılacağının belirtilmediğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yüzden bazı mesken sahipleri en çok meydana çıkan oranlarda kira artışı yapmaya kalkışabilir. Fakat her ne değin kanunda hangi orandan zam yapılamayacağı belirtilmese de Yargıtay’ın verdiği karara göre takvim kira artışları ÜFE’nin on iki aylık ortalamalarına tarafından hesaplanır yani takvim bazda yükselme oranına göre değil. Yİ-ÜFE Eylül’de aylık bazda yüzde 10,88, takvim bazda ise yüzde 46,15 büyüme gösterdi. Eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında ise yüzde 21,36 arttı. Yani Yargıtay içtihadına tarafından Ekim’de takvim kira artışı en fazla yüzde 46,15 yok yüzde 21,36 olabilir. Tüketicilerimiz yüzde 21,6’nın üstünde ya da Yİ-ÜFE’nin takvim bazdaki artışı olan yüzde 46,15 gibi bir artışla karşılaştığında Yargıtay’ın kararını emsal göstererek yasal yollara başvurabilir.”

Doğan, yaz aylarında döviz kurlarında meydana gelen yükselişle birlikte görülen zamlar sonrası kira kontratlarını yenileyecek tüketicilerin huzursuz olduğunu söyledi. Yargıtay’ın kararının tüketicilerin elini güçlendirdiğini dile getiren Doğan, “Bu içtihad olmasaydı şayet de bir takım konut sahipleri kira rakamında yüzde 40’ı aşan zamlar yapacaktı.” diye konuştu.

“KİRA ZAMMINDA ÜFE-TÜFE ORTALAMASI DİKKATE ALINSIN” ÖNERİSİ

Doğan, Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) kadar kiralardaki üst sınırın ÜFE yerine, TÜFE fiyatları baz alınarak belirleneceğine yönelik yeni düzenlemeye değinerek, “Bu düzenleme alıcı açısından ileride olumsuz olabilir. Kiraların üretici fiyatları yerine, alıcı fiyatlarına tarafından belirlenecek olması, kiracılar için geçici bir önlemdir.” diye konuştu.

Bu dönemlerde TÜFE’nin ÜFE’den düşük olduğunu dile getiren Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama gelecek dönemlerde ÜFE’deki artışın TÜFE’ye de yansıması mecburi. böylece söz konusu düzenleme kısa süreliğine ve geçici avantaj sağlayabilir. Keza ÜFE yerine TÜFE artma oranlarının uygulanması önümüzdeki sene başından itibaren mümkün olabilecektir. Çünkü YEP 2019 yılında yürürlüğe girecektir. Bizce, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin sözleşmelerinde her iki artışın ortalamasının esas alınması adaletli olur.

Bu bakımdan kira çoğaltma oranlarının kesintisiz baştan belirlenmesinin önlemek için yapılacak hukuki düzenlemelerde, ‘Bir önceki kira döneminde imalatçı-tüketici fiyat endekslerinden az olanın yükselme oranını geçmemek üzere geçerlidir’ veya ‘Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında imalatçı-alıcı fiyat endekslerinin ortalamasındaki artma oranını geçmemek üzere geçerlidir’ biçiminde hukuki bir düzenleme yapılması yerinde olur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: