• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kim Milyoner Almak İster?’e TDK’den ödül

Kim Milyoner Almak İster?’e TDK’den ödül

Şimdiye kadar 4 binin üzerinde yarışmacıya ev sahipliği yaptığı belirtilmiş olan Kim Milyoner Elde Etmek İster?’de, yayımlanmaya başlandığı 2011 yılından bugüne kadar 25 bine yakın soru sorulduğu açıklama edilirken, Türkçe dil bilgisi ve imlayı son derece tedbirli kullandığı için müsabaka programı, Türk Dil Kurumu göre Türk diline katkılarından nedeniyle ‘Türk Dil Kurumu Özel Ödülü’ne değerinde görüldü. Program sunucusu Murat Yıldırım ve programın yapımcısı Mehmet Çam ve Musahhih Kemal Kırar’a ödülleri 26 Eylül Dil Bayramı etkinliklerinde TDK Başkanı Gürer Gülsevin tarafından takdim edildi. 

Ödül gerekçesi TDK göre şöyle açıklandı:
”Ülkemizdeki milli televizyon kanallarından ATV’de yayımlanan Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında halkımızın dürüst, güzel ve misal Türkçe kullanmasının özendirme edilmesi bununla beraber dilimizin zengin laf varlığından sözcüklerin ve deyimlerin tatbik özellikleriyle birlikte programda yer alması toplumda Türkçenin etkin kullanımına tezgâhtar olmaktadır. öte taraftan TDK’nin Türkçe Sözlük’ünün tatbik kaynağı olarak kullanılması ve yayınlarda bu durumun dile getirilmesi benzer öteki programlar için misal oluşturmaktadır. Dilimiz için yaptığınız bu değerli katkılardan nedeniyle Türk Dil Kurumu olarak bu yılki Dil Bayramı kutlamalarımız kapsamında Kim Milyoner Almak İster? yarışma programını ödüllendirerek hem sizin emeklerinizin karşılığını bir nebze de olsa vermiş olmak ayrıca de kamuoyu için misal meydana getirmek amacındayız”.

‘TDK Özel Ödülü’ne bu sene değer görülen televizyon programı Kim Milyoner Olmak İster?, imla konusunda sosyal medyadan acayip bir çağrıda bulunmuştu. Ekip,”Kim Milyoner Elde Etmek İster?’de okuyorsanız içten yazılmıştır” iddiasının iki takvim meyvesi olan bu ödüle değerinde görüldüklerinden büyük bir onur duyduklarını belirtti.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: