• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Kıbrıs’ta 4 aileyi kurtaran kahraman Türk’ü 44 yıl sonra buldular

Kıbrıs’ta 4 aileyi kurtaran kahraman Türk’ü 44 yıl sonra buldular

Kıbrıs Barıştırma Harekatı esnasında, çatışmalar arasında kalan 4 aileyi kurtaran Türk subayını, kurtardığı iki kadın Rum hekim 44 yıl sonradan buldu. Yıllar sonraki buluşmada duygulu anlar yaşanırken, Rum kardeşler, kahramanlarına teşekkür plaketi sunup, “Merhametinizi ve insanlığınızı hiç unutmadık” dedi.
Kıbrıs Uzlaştırma Harekatı sırasında Lefkoşa’da bulunan yakınlarını ziyarete dışarı giden ve iki taraf arasındaki çatışmalar nedeniyle bir bölgede mahsur kalan Kıbrıslı Rum ailenin doktor iki kızı, o baskı süreçte kendilerini kurtaran Türk Subayı Ezel Aktürel’i 44 yıl sonra buldu. Aktürel’i ziyaret edip, “Merhametinizi ve insanlığınızı hiç unutmadık” dedi.

18 kişiden oluşan 4 aile

Gazete Vatan’dan Modern Ulus’un haberine tarafından; 18 Ağustos 1974’te demin 26 yaşında genç bir subay olan Ezel Aktürel, 14’ü Paşaköylü (Aşşa) edinmek üzere 18 kişiden oluşan dört aileyi dört arabayla çatışmaların yoğun yaşandığı Paşaköy’den çıkararak Mora’ya, kayınpederinin evine götürdü. Onları güvence altına aldı. İsimlerini Kızılhaç listesine koydurdu. Çocuklara süt, bu ailelere gıda götürdü ve üç gün ardından güvenli biçimde Kıbrıs’ın güneyine geçmelerini sağladı. 

Aileler ise o kahraman subayı hiç unutmadı. Kurtarılan 18 kişiden olan iki kız kardeş, savaştan yıllar daha sonra Ezel Aktürel’i bulmak istedi fakat bir türlü izine ulaşamadı. O dönem

Duygulu anlar yaşandı

Ziyaret esnasında duygulu anlar yaşanırken, iki kardeş kendilerinin ve ailelerinin hayatını kurtaran Aktürel’e minnet duyduklarını belirtti. Ziyaret esnasında Aktürel’e teşekkür plaketi sunan kardeşlerden Thelma Zannettu şu açıklamalarda bulundu: Bizler size yabancıydık, insanlığa karşı onca suçun işlendiği bir dönemde karşılaştık ve bizim için ayrım yaratan şey siz oldunuz. Merhametiniz, insanlığınız ve iyi yürekliliğiniz sebebiyle ayrıca kendimiz, hem de ailemiz adına sizlere duyduğumuz şükranı ve büyük memnuniyetimizi tarif etmek için buradayız. Annemiz hamileydi. Ezel bey; çocuklara süt, bizlere gıda taşımıştı. Nedi az önce 14 yaşında, ben ise 16 yaşındaydım. Kahramanımızı hiç unutmadık. Dünyanın, Aktürel gibi insanlara ihtiyacı var.

öne çıkan haberler

Kendini yerden yere attı

Burak ve Emre’den Arda Turan açıklaması!

Cengiz Ünder için rekor aidat!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: