• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Kedicikler bir bir itiraf etti! Örümcek ağı gibi…

Kedicikler bir bir itiraf etti! Örümcek ağı gibi…

Adnan Oktar ve grubuna yönelik başlatılan operasyonda, Kandilli’deki villa soruşturmanın merkezi oldu. Emniyet birimleri günlerce 3 dönüm üzerine dağılmış İstanbul Boğazı manzaralı ‘yerleşke’de arama yaptı. Aramalarda silah ve tarihi eserler bulundu. Soruşturma kapsamında laf konusu alanda ‘kaçak’ yapılaşma da saptandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgede çözümleme yaptı ve arkasında 25 Temmuz 2018 tarihinde İBB Meclisi kararı ile felaket kararı çıkarttı.

2 BINA YASAL

 

 

Vatan’dan Öge Demirkan’ın haberine kadar, imar ekipleri göre yapılan incelemede laf konusu 3 dönümlük alanda 25 yapı saptandı. Bu 25 inşa içinde bitişik nizam olan başlıca inşa ve buna takriben 20 metre uzaklıktaki bina hariç 23 birimin kaçak olduğu belirlendi. Yapılan incelemede 2 bina yasal olarak kabul edildi. Bu iki binadan birine ise veranda gibi kaçak eklemeler yapıldığı belirlendi. Ayrıca 3 dönüm üzerindeki alanda 2 tane iki katlı geri kalanı ise tek katlı 21 kaçak bölüm saptandı. Meclis kararı ile binanın sahibi olarak görünen Mustafa Cüre’nin varislerine 176 bin TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Yıkımdan sonradan ortaya çıkan maliyetin de yine varislerden alınması karara bağlandı.

BOĞAZ MANZARALI ODA

13 sene Adnan Oktar Grubu’nun içinde kalan ve arkasından gruptan ayrılarak hukuki operasyon başlatan Ümit Kurucu, Adnan Oktar’ın ve grubunun yaşadığı Kandilli’deki yerleşkede bulunan firari yapıların hikayesini şöyle anlattı: Kaçak olmayan iki inşa vardı. Bu yapılardan biri tek, diğeri ise iki katlıydı. Ancak sonradan büyük olana veranda gibi eklentiler yapıldı. Bu binanın en üst katında Adnan Öğretmen kalırdı. Bu katı Gülgün Göktan ile paylaşırdı. Karşıdan bakıldığında sol taraf, yani manzarası en iyi olan oda onun yatak odasıydı. Evvelden bu odanın içinde banyo da vardı oysa sonradan odayı büyütmek için bu banyo yıkıldı. Bu katta Adnan Oktar’ın odası haricen iki oda ve bir mutfak bulunuyordu. Binanın daha alçak katında 2 salon ve Amerikan mutfak var. Öğretmen bu iki salonda sohbetlerini yapardı ve bu salonlara erkeklerin girmesi yasaktı.

SPOR SALONLARI MUTFAKLAR

İki yapi dışındaki tüm yapılar firari. Örneğin iki katlı iki bina bulunuyordu. Spor salonu, mutfak ve salon olarak kullanılıyordu ve asıl binadan bağımsızdı. Alan, erkek ve kadınlar tarafından ortak kullanılıyordu. İçinde salon da vardı. Insanlar burada sohbet ediyordu. Tüm odaların bu iki binaya bağlantısı vardı. Sözde örümcek ağı gibiydi. Zaten böylece cümbür cemaat birbirini denetleme edebiliyordu.

SORUŞTURMADA 103’ÜNCÜ GÜN

Oktar ve grubuna 11 Temmuz sabahı aynı zamanlı işlem düzenlendi. 31 ayrı kabahat isnat edilen Oktar dahil 187 kesin olmayan gözaltına alındı. Soruşturmada toplam 235 kişi hakkında da gözaltı kararı verildi. Savcılık, ‘örgüt’ olarak tanımladığı gruba karşın soruşturmanın 2016’da başlatıldığını açıkladı. Oktar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Uğraş Şube ekiplerince 25 saat sorgulandı. Şüphelilerin sorgusu için 40 savcı görevlendirildi. Çıkarıldığı duruşma göre Oktar, ‘suç derin etki bırakmak nedeniyle örgüt kurma’, ‘çocuğun cinsel istismarı’, ‘kaliteli cinsel hücum’, ‘şantaj’, ‘mal varlığı değerlerini yurt dışına tümdengelim’, ‘cebir, kuvvet ve korkutma kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun vazgeçme’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Oktar ifade verirken, üç avukatı yanına bulundu. Oktar, kendi grubunu dini bir grup olarak tanımladı, hakkındaki suçlamaları da reddetti. Polis, Oktar’a us sağlığının yerinde olup olmadığını sordu. Oktar da “Yerinde” dedi. Oktar ile birlikte gözaltına alınan 187 kişiden 168’i tutuklandı. Tutuklananlardan Aslı Süme Efeoğlu’nun da oyuncu Şener Neşelendirici’in yeğeni olduğu öğrenildi. Geçtiğimiz hafta yapılan ikinci dalga operasyonda da Adnan Oktar’ın iki numaralı adamı olarak aşina Tarkan Yavaş ile 8 birey daha yakalanıp çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KEDİCİKLER İTİRAFÇI OLDU

Tutuklanan örgüt üyelerinden bazıları da hapishane koşullarına dayanamayarak çözülmeye başladı. Önce örgütün avukatı ve ‘kedicik’lerden Seçil P. ile Ayça Pars itirafçı oldu. Ardından da Oktar’ın ‘kara kutu’su Ece Koç, etkin pişmanlıktan faydalanıp tahliye edildi.

YURT KADINSI MAĞDURLARI

ÖTE YANDAN emniyet kaynakları Hollanda, Katar, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, Avusturya ve Türkiye genelinde yer alan mağdurların sayısının 200’e yaklaştığını bildirdi.

1+0 ODALAR

Kuruca, öteki yapıların ise erkeklerin ve kediciklerin kaldığı bağımsız odalar olduğunu söyledi: Benim kaldığı 13 yılda 10-12 bina kaçak olarak yapıldı. Adnan Oktar’ın etrafından kalan ve yakınında olan kişiler burada kalırdı. Bunlar tek katlı 1+0 gibi değerlendirebileceğimiz bağımsız birimlerdi. Ama hepsinin birbiriyle bağlantısı vardı. Odalar yatak odası ve banyodan oluşuyordu. Keza dahası kıyafetlerin konulduğu farklı birimler bulunurdu. Takriben 8-10 binada erkekler; 10-12 binada ise kedicikler kalırdı. Gereksinim oldukça da yeni birimler yapılırdı.

YEŞİL BRANDA ÖNLEMİ

Ümit Kuruca, yeni bölüm yapılmasına karar verildiğinde ise bu işten Ömer Güçyiğit’in sorumluluk sahibi olduğunu söyledi: Talimat verildikten sonradan işleri Güçyiğit organize ederdi. Önce planlama yapılırdı. Malzemeler alınırdı. İnşaat aşamasına geçildiğinde helikopterden görülmemesi için yeşil branda gerilirdi. Ardandan 4 gün içinde inşaat tamamlanırdı. Dışarıdan bakıldığında kolay yapılar gibi görünürdü fakat içi lüks olurdu. Zabıtalar gelmesin diye de rüşvet verilirdi. Ne vakit gereksinim duyulsa bu firari binalardan yaptılar.

İŞTE KALANLAR

Bağımsız özel birimlerde Adnan Oktar’ın en yakınındaki kişiler kalırdı. Bunlar: Ayşe Koç, Ece Koç, Yeliz Sucu, Didem Rahvancı ve Merve Büyükbayrak gibi en yakınındaki isimler…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: