• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kayseri’de 2 Metre 40 Santim Uzunluğunda Fil Kafası Bulundu

Kayseri’de 2 Metre 40 Santim Uzunluğunda Fil Kafası Bulundu

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin desteklediği kazı çalışmalarıyla yalnızca Anadolu’nun yok dünya doğa tarihine ışık tutacak fosiller art arda çıkarılmaya başlandı. Gömeç ve Taşhan’dan daha sonra bu defa Emmiler’de 7,4 milyon takvim 2 metre 40 santim boyunda fil kafatası bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de bu önemli buluntu için kazı bölgesine gitti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Emmiler bölgesinde bir çobanın ihbarıyla yapılan kazı çalışmalarını uygun inceledi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gözü Kara Pehlevan başkanlığındaki kazı ekibini ziyaret eden Başkan Çelik, çalışmalara bizzat iştirak etti.

“7,4 MİLYON YILLIK”

Prof. Dr. Cesur Pehlevan, kazı çalışmaları aralıksız fosilin Anadolu’da bir diğer örneği olmadığını belirtti. Kazı heyetine teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, “Taşhan’da yapılan kazı çalışmalarının ardındaki bölgeden yeni ihbarlar, yeni müjdeli haberler gelmeye başladı. Bir sığır çobanının ihbarı üstüne burada kazıya başlandı. 2 metre 40 cm boyunda parçalanmamış fil kafatası çıkarıldı. 7,4 milyon yıl öncesine ait kafatası Kayseri ve Türkiye için fazla kayda değer” dedi.

“BİLİM MERKEZİNDE DÜNYA KAMUOYUNA SUNACAĞIZ”

Yapılan kazılar sonucu çıkarılan fosillerin Bilim Merkezi’nde oluşturulan laboratuvara taşınacağını dile getiren Başkan Mustafa Çelik, “Zorunlu çalışmaların ardından bu fosilleri Kayseri Bilim Merkezi’nde sergileyeceğiz ve dünya kamuoyuna sunacağız. Bu kazılar şehrimizin marka değeri için fazla önemli incelemeler” diye konuştu.

Kazı çalışmaları hakkında Prof. Dr. Cesur Pehlevan’dan data bölge Başkan Mustafa Çelik, çıkarılan fosillerin hemen hemen ortopedist gibi alçıya alınarak tüm halinde laboratuvara götürüldüğünü ve orada açılıp güçlendirildiğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: