• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kayıp Gazeteci Kaşıkçı Krizine Çin de Dahil Oldu: ABD ve Batılı Ülkeler Çifte Standart Tutumu Sergiliyor

Kayıp Gazeteci Kaşıkçı Krizine Çin de Dahil Oldu: ABD ve Batılı Ülkeler Çifte Standart Tutumu Sergiliyor

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinde “Kaşıkçı vakası Washington’un insan haklarına yönelik tutumunu test ediyor” başlığıyla yayımlanan başyazıda ABD ve Batılı ülkeler, Suudi gazeteci Kaşıkçı vakasına yönelik çifte standartlı bir tutum içinde olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

ABD, SUUDİLERİ CEZALANDIRACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan kadar öldürülmesinin doğrulama edilmesi durumunda Riyad yönetimini kuvvetle cezalandırma sözü verdiği ama bu ülkeye karşın silah satışını durdurmayı desteklemediği hatırlatılarak, “Kriz diplomatik arenada insan hakları konularının nasıl konumlandırıldığını gösterdi” ifadeleri kullanıldı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping

”SUUDİ ARABİSTAN’IN BU KERE KENDİSİNİ SAVUNMASI ZOR”

BUNUNLA BERABER Batılı ülkelerin, Batılı olmayan ülkelere aleyhinde öbür vesilelerle değişik seviyelerde insan hakları diplomasisi yürüttüğüne sinyâl edilen başyazıda, Suudi Arabistan’ın bu defa kendisini savunmasının baskı olduğu vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump

Riyad yönetiminin Kaşıkçı vakasında ödeyeceği bedelin, Trump yönetiminin jeopolitik hesaplamalar ve ABD’nin ticari çıkarlarına kadar konuya yaklaşımına alt olduğu vurgulandı.

Cemal Kaşıkçı

”İNGİLTERE, SUUDİ ARABİSTAN KONUSUNDA AZ TEPKİLİ”

İngiltere’nin başını çektiği Batılı ülkelerin, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi vakasının gerisinde Rus diplomatları sınırdışı ederek Rusya’ya karşısında hemencecik harekete geçmesine rağmen, Suudi Arabistan konusunda daha az tepkili olduğuna sinyâl edildi.

Batı kamuoyunun Suudi Arabistan’a karşısında daha şahlanmış olduğu ve hızlıca eş zamanlı boykotlar yaptığı hatırlatılarak, “Fakat bunun tersine Batılı hükümetlerden daha eksik kınama geldi. Hiçbir ülke Suudi Arabistan’ı cezalandırmaya ön ayak olmuyor. Kaşıkçı vakası, Batı’nın insan hakları diplomasisi için çifte hatta daha pozitif standardının olduğunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Hakkında Bomba İddia: Suudiler Cinayeti Kabul EdecekKayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Hakkında Bomba Iddia: Suudiler Cinayeti Kabul Edecek Türk Heyet İçerideyken Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Önünde İlginç EylemTürk Heyet İçerideyken Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Önünde Ilginç Eylem Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında 'Mavi Işık' Yöntemi KullandıTürk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında ‘Mavi Işık’ Yöntemi Kullandı Trump'tan Çok Sert Kayıp Gazeteci Açıklaması: Eğer Türkiye'de Öldürüldüyse Cezası Ağır OlacakTrump’tan Fazla Sert Kayıp Gazeteci Açıklaması: Eğer Türkiye’de Öldürüldüyse Cezası Ağır Olacak Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri AlındıKayıp Gazeteci için 9 Saatlik Analiz Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile İlgili Dikkat Çeken İddia: Suudi Gazeteci Konsoloslukta ÖldürüldüKayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile İlgili Dikkat Çeken Iddia: Suudi Gazeteci Konsoloslukta Öldürüldü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: