• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı

Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girişinin peşinde haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması zarfında Türk ve Suudi ekipleri konsoloslukta çözümleme yaptı. 19.15’te başlayan aramalar saat 04.25’te sona erdi. Olay yeri tahlil ekipleri yapı içinde, bahçesinde ve çatısında inceleme yaparken, ekipler bina içinde “Luminol” diye adlandırılan özel ışıkla Cemal Kaşıkçı’ya ait olabilecek DNA örneği araması yaptı. Uzman takım incelenmek üzere konsolosluğun bahçesinden toprak numuneleri aldı.

DURUM YERİ TAHLIL EKİPLERİ BİNADAN AYRILDI

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten daha sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan müşterek çalışma grubunda yer alan olay yeri tahlil ekipleri konsolosluk binasından ayrıldı. Müşterek çalışma grubunda yer alan durum yeri inceleme ekipleri Levent’teki başkonsolosluk binasında çalışmalarını tamamladı.

EKİPLERİN İNCELEMESİ 9 SAAT SÜRDÜ

Polis ekiplerinin, 9 saat süren incelemelerinin arkasından binadan ayrıldığı görüldü. Grupta yer alan yetkililer ise çalışmalarına devam ediyor.

KONSOLOSLUK BAHÇESİNDEN TOPRAK NUMUNESİ ALINDI

Hem, Beşiktaş Belediyesine emrindeki ekipler iki çöp toplama aracıyla konsolosluğun arkadaki kapısından bahçeye girdi. Yapılan araştırmalar sonucunda toplanan numuneler 2 temizlik kamyonetine yüklendi. Kamyonetteki numunelerin üzeri mavi bir branda ile kapatıldı. Toplanan numuneler polis eskortluğunda konsolosluktan götürüldü.Araçlarda, incelenmek üzere konsolosluğun bahçesinden alınan toprak numunesinin bulunduğu öğrenildi.

HEYETİN BAŞINDA BAŞSAVCIVEKİLİ VE CUMHURİYET SAVCISI BULUNUYOR

Tahlil heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kadar görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı bulunuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Durum Yeri Inceleme Şube Müdürlüklerine emrindeki bilirkişi personel de ekipte yer alıyor.

BAŞKONSOLOSLUĞA GİTTİKTEN DAHA SONRA HABER ALINAMADI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazar Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü devlete ait işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

AYNI SAATLERDE 2 UÇAKLA 15 SUUDİ YURTTAŞ GELDİ

Güvenlik kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı tasdik edilirken, başkonsolosluk binasında benzer saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, arasında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Kayıp Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı

TÜRK VE SUUDİ ARABİSTANLI YETKİLİLER ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURDU

Kaşıkçı’nın başkonsolosluğa girmesinin arkasında kendisinden haber alınamamasıyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan müşterek egzersiz grubu kurulmuş, bu ekipler dün öğle saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde birincil toplantısını yapmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: