• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kavrama Kırıt davasında karar açıklandı

Kavrama Kırıt davasında karar açıklandı

Antalya’da 31 Ağustos 2009 günü ekmek almak için evden ayrılan Idrak Kırıt (16), iddiaya göre sosyal medya hesabından tanıştığı O.K. ile buluştu. O.K, Kırıt’ı arkadaşı A.K.’nin evine götürdü. İddialara tarafından evde Seziş Kırıt’a uyuşturucu enjekte edilip, çocuk şiddet ve tecavüze uğradı. Benzer gece evde yaşamını yitiren Algı Kırıt’ın cesedi, üzerindeki giysiler çıkartılarak Isparta yolunda bir araziye bırakıldı. 10 gün sonradan yer alan Kırıt’ın cesedi, kimliği saptanamayınca ve Adli Tıp’ta yapılan otopside de belirsiz bir koşul çıkmayınca kimsesizler mezarlığına gömüldü. Olaydan 40 gün daha sonra sahipsiz bir beden bulunup gömüldüğünü öğrenen ailenin başvurusu üstüne mahkeme kararıyla mezar açıldı. İncelemede cesedin Kavrama Kırıt’a ait olduğu saptanınca soruşturma açıldı.

Olayla ilgili O.K, A.K, kız kardeşi E.K. ile E.K.’nin oğlu M.M.K. gözaltına alındı. Adli Tıp Kurumunun otopsi raporunda da tecavüz ve darp bulgusu belirtilmediği için şüpheliler hür bırakıldı. Şüphelilerden A.K. 1 Kasım 2014 tarihinde vefat etti. Ulusal Kriminal Büronun Algılama Kırıt’ın ölümüyle ilgili verdiği raporda, olayın ‘zorlamalı ölüm ve tecavüz’ olduğunun belirtilmesi üstüne O.K., M.M.K. ve E.K. tutuklandı. Daha önce Antalya 6. Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanan davada, tutsak sanıklar O.K. ile M.M.K.’ye ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21’er sene hapis, davalı E.K.’ye ise 28 sene hapis cezası verildi. İki hafta önce Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi’nde görülen dava duruşmasında savcı, davalı M.M.K ile O. K. ‘muhtemel kasıtla insan öldürme’, ‘hürriyeti mahrum vazgeçme’, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından, E.K.’yi ise ‘delilleri imha etme’ suçundan cezalandırılmasını ve yeniden sanıkların uyuşturucu temininden nedeniyle mahkemeden suç duyurusunda bulunulmasını istek etti. Tutuklama talebini kabul etmeyen duruşma, sanıklar hakkında adli tedbir kararı verdi.

1 ile 5 sene aralarında canice çıktı

Bugün yeniden Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Suç Oluşturan Dairesi’nde davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar M.M.K. ile O.K. ile Algı Kırıt’ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz davalı E.K. ise rahatsızlığı sebebiyle duruşmaya katılmadı. Duruşmada keza Aile Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazırlanmış bulundu.

Duruşmanın gerisinde kararı ifade eden mahkeme heyeti, davalı E.K.’ya ‘delilleri imha etme’ suçundan 4 yıl, ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanına alıkoyma suçu’ndan 1 yıl, sanık M.M.K’ya ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanında alıkoyma suçu’ndan 1 sene, davalı O.K.’ya ise ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara farkında etmeden yanına alıkoyma suçu’ndan 1 yıl, ‘reşit olmayanla cinsel ilişki suçu’nu işlediği için de 2 yıl hapis cezası verdi. Sanıklar, gözetim ve tutuklu süreleri göz önünde bulundurularak cezalarından mahsup edildi.

“Bu bize tasa olsun”

Duruşma sonrası karara tepki belirten Kırıt ailesinin avukatı Sibel Önder ve KADEM üyeleri, duruşma binası açık havada basın açıklaması yaptı. Verilen kararın adaletsizce olduğunu söyleyen Avukat Sibel Önder, “Algı Kırıt, 15 yaşında birdenbire pozitif erkeğin tecavüzüne uğradıktan sonra işkenceye maruz kaldı, öldürüldü ve Isparta’da Arıkovan çiftliğine atıldı. Bugün mahkeme sanıklar için birer yıl verdi. Hukukun, adaletin öldüğü bir gündeyiz. Yargı anlamına bir kişinin hayatını kast etmeniz halinde bu hususu değerlendirme altına alınmadığını dahi gördük. Tüm delillerin olmasına rağmen, tüm işleyişe karşın bütün sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Bugün biz Kavrama Kırıt’ın hesabını soramadık, bu da bize tasa olsun” dedi.

“Cübbemden ve aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum”

Dosyada sanıklardan birinin 16 tane kabahat kaydının yer aldığına dikkati çeken Önder, “Uyuşturucudan hırsızlığa, hırsızlıktan kaliteli hırsızlığa, yaralama, suç aletini satın alma ve ceza. Bunların hepsinden temize çıkma aldı. Kabahat potansiyeli yüksek millet bugün etrafımızda dolaşıyor. Eline, gözüne, dizine her yerine yoksul olduğumuz çocuklarımız şu lahza açıkta ortalıkta gezmekte. 15 yaşındaki çocuğun üstünde adam olduğunu zanneden ahali, bizim gözümüzde insanlıktan çıktılar. Türk toplumunun huzurunda hiçbirinin insani layık taşımadığı açık net ortadadır. Sayın başkan lokal mahkemenin vermiş olduğu sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına istinaden buradaki savcının iki kere ağırlaştırılması talebini reddetti. Canice hususuna hiçbir şekilde girmedi, Kavrama Kırıt’ın nasıl öldüğü ve öldürüldüğüne dahil hiçbir yanıt bulamadı Türk adaleti. Adalet bugün mülkün temeli olamadı. Bugün adalet yıkıldı ve öldü. 15 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip uyuşturucu vererek öldürebiliyorsanız, Türk toplumu huzurunda beraatı almaya adalet kazandığınız gibi, maalesef müvekkilime vekalet ücreti ödenmesi yönünde de hüküm ödev edildi. Kızını kaybettiğine mi yansın, kızını katledenlere üstüne diğer taraftan para verdiğine mi yansın. Ben cübbemden, aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum. Bugün yargı ve hukuk öldü cenazesini kaldırıyoruz” diye konuştu.

Önder, davayı Yargıtay’a taşıyacaklarını, netice alamamaları halinde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceklerini sözlerine ekledi.

öne çıkan haberler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 şart

Whatsapp’taki risk Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: