• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Katar Emiri: Ablukayı aşmayı başardık

Katar Emiri: Ablukayı aşmayı başardık

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ülkesine uygulanan ablukanın negatif etkilerini büyük oranda aşmayı başardıklarını belirterek, “Engellere karşın ihracatımız 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 18 arttı.” dedi.

Şeyh Temim, Şura Meclisi 47. dönem çalışmaları açılışında yaptığı konuşmada, Haziran 2017’den bu yanlamasına bir takım Arap ülkeleri göre Katar’a uygulanan ablukaya muhabere ederek, “Ablukanın negatif etkilerini aşmayı başardık.” ifadesini kullandı.

“Engellere rağmen ihracatımız 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 18 arttı.” diyen Şeyh Temim, ülkesinin Katar Merkez Bankası yoluyla, yerel para birimini yabancı para birimleri karşı muhafaza etmede başarılı olduğunu ifade etti.

Şeyh Temim, Katar ekonomisinin dış sarsıntılara karşısında güçlendiğini, kendi kendine olan yeterliliğinin arttığını kaydetti.

Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilere de değinen Şeyh Temim “Körfez ilişkilerinin gerilemesi, alan sorunlarını çözme gücümüzü zayıflatıyor. Ülkelerimizin güvenlik ve istikrarı, egemenliklerine dokunularak sağlanamaz.” diye konuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik kuşatma uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Katar’ın ihracatı komşu ülkelerin kara, hava ve deniz yollarını kapatması sebebiyle ablukanın birincil haftalarında negatif bir seyir izlemişti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: