• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kaşıkçıyı Öldüren Ekibin Beyninin, Başkonsolosluk Ataşesi Almuzaini Olduğu İddia Edildi

Kaşıkçıyı Öldüren Ekibin Beyninin, Başkonsolosluk Ataşesi Almuzaini Olduğu İddia Edildi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolmasıyla başlayan olaylar zincirinde kayda değer bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili infaz emrini ve planını alıp uygulatan kişinin başkonsoloslukta ataşe resmi göreviyle bulunan Ahmet Abdullah Almuzaini olduğu bahis edildi.

İNFAZ EMRİNİ ALIP UYGULATAN BIREY BAŞKONSOLOSLUK ATAŞESİ ALMUZAİNİ İDDİASI

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’abağlı olarak çalışan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet Asiri’den infaz emrini ve planını alıp uygulatan kişinin başkonsoloslukta ataşe devlete ait göreviyle bulunan Ahmet Abdullah Almuzaini olduğu iddia edildi. Başkonsolosluğun sitesindeki bilgilere kadar 11 Eylül 2015’te ‘ataşe’ olarak görevine başlayan Almuzaini’nin ana görevinin ise istihbarat istasyon şefliği olduğu öğrenildi.

“İNFAZ EMRİ VE PLANINI UTEYBİ’YE İLETTİ”

Sabahtan gazetesinden Abdurrahman Yıldırım ve Nazif Karaman’ın haberine göre Almuzaini, Kaşıkçı’nın 28 Eylül’de randevu edinmek üzere geldiği gün İstanbul Başkonsolosluğu binasındaydı. Kaşıkçı’nın 2 Ekim’e randevu alıp Londra’ya gitmesinin peşinde Almuzaini de 29 Eylül saat 14.31’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan çıkış yaparak Riyad’a gitti. Almuzaini Riyad’da yeni görevden alınan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet Asiri ile görüştü. Asiri’den Kaşıkçı’nın infazı için gelecek 15 şahsiyet timle ilgili emri ve planlamayı alan Almuzaini, 1 Ekim saat 16.00’da Atatürk Havalimanı’ndan kurye olarak İstanbul’a döndü ve Başkonsolos Muhammed el Uteybi’ye infaz emrini ve planını iletti.

Ahmet Abdullah Almuzaini

TÜRKİYE’YE GERİ DÖNMEYECEĞİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Kaşıkçı’nın kaybolduğu günün akşamı da Atatürk Havalimanı’ndan saat 21.35’de çıkış yaparak Riyad’a gitti. Almuzaini’nin 15 şahsiyet timle de Riyad’da görüşme yapmış olabileceği de değerlendiriliyor. Teknik takiple tespit edilme ihtimali olduğu için canlı kuryelik yapan Almuzaini Riyad’a gidip gelme trafiği ‘operasyonun beyni’ olarak nitelendiriliyor. Almuzaini’nin de Başkonsolos Muhammed el Uteybi gibi Türkiye’ye geri dönmeyeceği değerlendiriliyor. Almuzaini’nin öyle fazla kozmik bağlantıyı haberdar olan bir giz küpü olduğu ve sırlarıyla ülkesine döndüğü de belirtiliyor.

15 KARAKTER TİMDEN BAĞIMSIZ HAREKET ETTİ

Ahmet Abdullah Almuzaini’nin 15 kişilik infaz timinden de iyice bağımsız olarak hareket etmesi, o timin üyelerinin bindiği uçaklara binmemesi, operasyonun istihbari güvenliğini sağlamaya yönelik bir tedbir olarak nitelendiriliyor. Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet Asiri Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın masadaki beyni. Tim lideri Albayı Maher Abdülaziz Mutreb ise Prens Selman’ın sahadaki sağ koluydu.

ALMUZAİNİ’NİN ELİNDEKİ BÜYÜK ÇANTA DIKKAT ÇEKTİ

Ahmet Abdullah Almuzaini’nin dikkat çeken trafiği, Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının arkasından Türk istihbaratının radarına takıldı. İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü, Almuzaini’nin Riyad’a giderken ve dönüşünde Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarındaki görüntülerine ulaştı. 1 Ekim’de Almuzaini Atatürk Havalimanı’ndan pasaport kontrolünden geçerek İstanbul’a geldi. Almuzaini’nin elindeki büyük çanta da uyari çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: