Kaşıkçı’nın nişanlısı: Cenaze töreni yapılmadı, bu İslam’da kabul edilemez

Kaşıkçı’nın nişanlısı: Cenaze töreni yapılmadı, bu İslam’da kabul edilemez

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, “Cemal’in cesedinin nerede olduğunu hala bilmiyoruz. Bu konuda bir izah etme yok. Hala cenaze töreni yapılmadı. Bu İslam’da kabul edilemez. Bu, bizim yerine getirmemiz gereken son tahsis.” açıklamasında bulundu.

Cengiz, ABD’de yayınlama yapan ABC News kanalından Ian Pannel’in sorularını yanıtladı.

Kaşıkçı ile 6 ay önce bir konferansta tanışıp onunla mülâkat yerine getirmek istediğini, Suudi gazetecinin de bu teklifi kabul ettiğini belirten Cengiz, “Benim gibi bir analist için, böyle dinç ve büyük bir gazeteci-yazarla iletişime geçirmek onur ve kibir vericiydi. Aramızda derhal arkadaşça bir diyalog başladı. Kibirden uzak, çok saygılı, kibar ve dürüst bir insandı. Kocaman bir kalbi vardı. Sevgi ve saygının ötesinde şerefli hissediyordum. Bunu büyük bir kendine güven hissi olarak adlandırabilirim.” dedi.

“Konsolosluğa gitmek istemedi”

Cengiz, resmi evlilik hazırlıklarının başlamasının arkasında, Kaşıkçı’nın devlete ait belgeler için İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna 28 Eylül’de öncelikle gittiğini söyledi. Kaşıkçı’nın bu ziyarette endişeli olduğunu gösteren Cengiz, “Konsolosluğa gitmek istemedi. Bunun tehlikeli olacağını düşünüyordu. Orada yakalanıp gözaltına alınacağı ihtimalini düşünüyordu. Siyasi görüşlerinin sonuçlarıyla yüzleşmek istemiyordu.” ifadelerini kullandı.

Konsolosluğu birincil ziyaretinin ardındaki Kaşıkçı’nın bu endişelerden kurtulduğunu dile getiren Cengiz, “Konsolosluk çalışanlarının kendisine yönelik iyi davranışları ve misafirperverlikten nedeniyle çok memnundu.” diye konuştu.

Birincil ziyaretteki iyi izlenimin arkasında, 2 Ekim’deki ikinci ziyaretlerinde bir risk hissetmediklerini ve alacakları resmi belgeyle bundan böyle hayatlarını birleştirebileceklerini düşündüklerini belirten Cengiz, birlikte gittikleri konsolosluk binasından Kaşıkçı’nın konsolosluktan uzun vakit çıkmaması üstüne korkuya kapıldığını oysa öldürülme ihtimalini hiç aklına getirmediğini belirtti.

“Öldürüldüğüne güvenmek istemedim”

Cengiz, Kaşıkçı’nın kaybolması ile Suudi Arabistan’ın gazetecinin öldürüldüğünü açıklamasının arasında geçen 17 günde, nişanlısının hala hayatta olduğunu umut ettiğini dile getirdi. Bu süreçte basında, Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’dan gelen bir ekip göre konsoloslukta öldürüldüğüne dair çıkan haberlerle korkularının arttığını fakat yine de buna inanmak istemediğini belirten Cengiz, “Suudi Arabistan hükümetinin, Suudi Arabistan’ın konsolosluğunda öldürüldüğünü ilan ettiği gün reel anlamda inandım öldürüldüğüne. Onun öncesinde öldürülmediğini düşünüyordum. Bekliyordum yani ‘gelir’ diyordum.” ifadelerini kullandı.

“Cemal’in cesedinin nerede olduğunu hala bilmiyoruz”

Cengiz, “Cemal’in cesedinin nerede olduğunu hala bilmiyoruz. Bu konuda bir izah etme yok. Hala cenaze töreni yapılmadı. Bu İslam’da kabul edilemez. Bu, bizim yerine getirmemiz gereken son ödev.” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’a da Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusundaki soruşturmanın güvenilir olmasını sağlama çağrısı yapan Cengiz, “ABD Başkanı bu konuya insanlık göre bakmalı ve bunu bir uluslararası felaket olarak düşünmelidir. Bu bakış açısı, milletlerarası siyaset ve diplomasiden önce gelmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

öne çıkan haberler

En hoş 15 melez

Eşini şikayet etti

Şampiyonluk favorisini açıkladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: