• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kaşıkçı, Türkiye’yi kilit ülke olarak görüyordu!

Kaşıkçı, Türkiye’yi kilit ülke olarak görüyordu!

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın,Türkiye’yi “yeni Ortadoğu’nun oluşumundaki en kilit ülke olarak gördüğü” belirtildi. AA’nın haberine kadar; Amerikan Associated Press (AP) haber ajansında Sarah El Deeb imzasıyla bulunan “Kaşıkçı, Türkiye’yi yeni Ortadoğu’nun temeli olarak görüyordu” başlıklı makalede, Kaşıkçı’nın Türkiye ile ilişkileri ve Ortadoğu’ya dair görüşlerine yer verildi.

Kaşıkçı’nın yakın arkadaşlarıyla yapılan röportajların bir araya getirildiği makalede, “Cemal Kaşıkçı, kendi atalarının anavatanı olan Türkiye’de bir yer almak isteyen gururlu bir Arap’tı ve Türkiye’de yaşamış Arap toplumuna katkıda bulunuyordu.” ifadesi kullanıldı

 

 

“OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN ÖZELLİKLERİNİ YANSITIYOR”

Kaşıkçı ailesinin 1. Dünya Savaşı sürecinde nasıl Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye geldiğinin anlatıldığı makalede, “Kaşıkçı için bölgede Türkiye’nin gücü ve Arap toplumunun gelişimi, İstanbul’un çok aydınlatılmış ve zengin Ortadoğu’nun merkezi olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun özelliklerini yansıtıyordu.” değerlendirmesi yapıldı.

Özellikle Arap Baharı’nın ardındaki çeşitli Arap ülkelerinden Türkiye’ye, bilhassa de İstanbul’a fazla sayıda kabiliyetli insanın geldiğine dikkat çekici edilen makalede, Kaşıkçı’nın da burada birçok projeye imzalamak için araştırmalar yürüttüğü kaydedildi.

“HAYATINI ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA BÖLÜŞTÜRECEKTİ”

Makalede, “Kaşıkçı, Türk nişanlısıyla 3 Ekim’de evlenmeyi planlıyordu. İstanbul’da bir konut satın almıştı ve daha önce yerleştiği ABD’nin Virginia eyaleti ile İstanbul arasında hayatını bölüştürmeyi düşünüyordu ancak o konsolosluktan hiç çıkmadı.” ifadesine yer verildi.

Makalede, Kaşıkçı’nın arkadaşı Suriyeli film yapımcısı İyad El Hacı’nın, “Ara Sıra ülkelerimizden uzak iki yabancı olarak oturup Türkiye ve ABD’deki Araplar hakkında konuşurduk. Sürgünde yaşamaktan dolayı acı duyuyordu fakat bununla birlikte görüşlerini serbestçe dile getirmekten ve yeni hayatından nedeniyle memnundu.” şeklindeki görüşü aktarıldı.

İstanbul’daki Türk Arap Medya Derneği yöneticisi Fatih Öke’nin, “Burada bir takım karşılıklı projeler yapmak üzere Kaşıkçı ile planlamalar yapıyorduk. Kendisi bizim için kıymetli tavsiyelerde bulunurdu.” ifadesinin de yer aldığı makalede, Kaşıkçı’nın Suriye konusundaki hassasiyetine de şive yapıldı.

“SURİYE KONUSUNDA TÜRKİYE’YE TAKVIYE VERİYORDU”

“Kaşıkçı son röportajlarında Türkiye’nin Suriye politikasına destek verirken, kendi ülkesinin duruşunu eleştiriyordu.” denilen yazıda, Suudi Arabistan’ın ABD ile yakınlaşması sonucunda Suriye’deki duruşunu da Washington eksenli olarak belirlediğine göze çarpan edildi. Ayrıca Kaşıkçı’nın, Riyad’ın Yemen ve Katar politikalarını da sıkça eleştirdiği belirtildi.

“KENDİSİNE İSTANBUL’DA SICAK BİR YER BULMUŞTU”

Makalede Kaşıkçı’nın bir diğer arkadaşı Azzam Tamimi’nin şu görüşleri de paylaşıldı:

“Kaşıkçı kendisine İstanbul’da sıcak bir yer bulmuştu. İstanbul’da kendinizi bir tanıdık olmayan gibi hissetmezsiniz; ahali, yemekler, alışkanlıklar. Keza Türkiye’nin mevcut siyasi otoritesi, yüz sene önce Osmanlı İmparatorluğu’nun düşüşünden bu yana Araplara en yakın olanıdır. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) Erdoğan ve onun partisi, Araplara kapılarını açtı.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: