• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kaşıkçı Cinayetinde Keşif Aracının İçindeki İsim İnfaz Ekibinin Beyni Çıktı

Kaşıkçı Cinayetinde Keşif Aracının İçindeki İsim İnfaz Ekibinin Beyni Çıktı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü karanlık operasyonun mimarı istihbarat istasyon şefi Ahmet Abdullah Almuzaini’nin cinayetten önce Belgrad Ormanlarında keşif istihbarat yapan aracın içinde olduğu ortaya çıktı.

BELGRAD ORMANI’NDA KEŞIF YAPTI

Sabah’ın haberine kadar istihbarat istasyon şefi Ahmet Abdullah Almuzaini, Cemal Kaşıkçı öldürülmeden bir gün önce, yani 1 Ekim’de Belgrad Ormanı’na Başkonsolosluğun diplomatik plakalı aracıyla giderek keşif yaptı.

ARACIN İÇİNDE ALMUZAİNİ’NİN OLDUĞU BİLİNMİYORDU

Bu araç daha önce emniyet kameralarına takılmıştı, ama aracın içinde cinayetin beyni olan Almuzaini’nin olduğu bilinmiyordu. Belgrad Ormanı’ndaki buluş faaliyeti, Kaşıkçı’nın doğrusu öldürüldükten daha sonra Belgrad Ormanı’na gömülmesinin planlandığını, fakat 2 Ekim’de planın değiştiğini gözler önüne seriyor. Almuzaini’nin Belgrad Ormanı’nda yaptığı buluş faaliyeti rutin bir takip tarassut faaliyeti esnasında açığa çıktı. Almuzaini Belgrad Ormanı’nda keşif yapan diplomatik plakalı aracın içindeydi. Ve oraya bu arada yanında sürücü deha götürmedi.

PLANI RİYAD’DAN GETİREN BIREY

Almuzaini, Kaşıkçı cinayetinin emrini ve planını Riyad’dan getiren birey. Bir diğer deyişle Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a tabi olarak çalışan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet Asiri’den infaz emrini ve planını alıp uygulatan birey. Almuzaini Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda ataşe devlete ait göreviyle bulunuyordu, ama belli başlı görevi istihbarat istasyon şefliğiydi.

CİNAYETTEN DAHA SONRA ÜLKESİNE DÖNDÜ

Almuzaini, 29 Eylül’de yani Kaşıkçı’ya 2 Ekim’de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda randevu verilmesinden bir gün daha sonra Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli uçakla Riyad’a gitti. 1 Ekim’de tekrar tarifeli uçakla İstanbul’a geldi ve Kaşıkçı cinayetinin işlendiği günün akşamı yeniden tarifeli uçakla çaktırmadan Riyad’a döndü. Almuzaini 1 Ekim’de saat 16:00’da kurye olarak her yerde İstanbul’a geldi ve Başkonsolos Uteybi’ye infaz emri ve planını iletti. Almuzaini cinayetten daha sonra sırlarıyla ülkesine döndü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: