• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Kaşıkçı Cinayeti İçin İstanbul’a Gelen Suudi Savcının İlk İşi Delilleri İstemek Oldu

Kaşıkçı Cinayeti İçin İstanbul’a Gelen Suudi Savcının İlk İşi Delilleri İstemek Oldu

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili İstanbul’a gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Muceb, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’la görüştü. Ilk işi infaza ilişkin Türk yetkililerin topladığı bütün delilleri istemek olan Muceb’in bu ricası geri çevrildi. İnfaz timinin Türkiye’ye iadesi istenirken, Muceb yargılamanın Suudi Arabistan’da yapılması yönünde ısrarcı oldu.

Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb, Riyad’dan özel bir jetle önceki gece saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanına indi. Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yürütülen soruşturma hakkında data olmak için Türkiye’ye gelen Başsavcı Muceb’i havalimanında İstanbul Başsavcı vekillerinden Galibiyet Koç karşıladı.

BÜTÜN DELİLLERİ İSTEDİ

Sıkı emniyet önlemleri altında konaklayacağı otele giden Suudi Başsavcı geceyi burada geçirdi. Suud Muceb soruşturmaya ilişkin veri alışverişinde bulunmak üzere dün saat 11.00’da Çağlayan’daki İstanbul Hak Sarayı’na geldi. Protokol kapısından giren Suudi heyet, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın makamına geçti. Görüşmede, Kaşıkçı soruşturmasını yürüten Başsavcı vekili Hasan Yılmaz ile Cumhuriyet Savcısı İsmet Bozkurt da yer aldı. Başsavcı Muceb’in ilk işi, infaza ilişkin Türk yetkililerin topladığı delilleri dilemek oldu. Kaşıkçı’nın infazına ilişkin açıklama, manzara ve telefon kayıtları dahil tüm verilerin tamamını istediği öğrenilen Muceb’in bu ricası geri çevrildi.

“İNFAZ TİMİNİ BİZE VERİN”

Yeni Şafak’ta yer alan habere tarafından; İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan Suudi Başsavcıdan, infazın Türkiye’de yapıldığını ve bu nedenle infaz timi içerisinde bulunan 18 kişinin Türkiye’de yargılanması konusunda tekrar talepte bulundu. Muceb’in ise bu talebe olumsuz cevap verdiği ve yargılamanın Suudi Arabistan’da yapılması yönünde ısrarcı olduğu öğrenildi. Başsavcı Muceb Türk heyetine, Suudi Arabistan’da sağlıklı bir suçlama sürecinin yapılacağının sözünü verdi. Muceb, isterlerse Türk heyetinin de Suudi Arabistan’a gelerek suçlama sürecine katılabilecegini belirtti.

PERSONEL İFADELERİ PAYLAŞILDI

İrfan Fidan başkanlığındaki heyet, belgeleri vermeye sıcak bakmadı. Suudi Başsavcı’yla yalnızca soruşturma zarfında alınan konsolosluk personelinin ifadeleri paylaşıldı. Durum yeri incelemenin bulguları verilmedi. 1 saat 15 dakika süren görüşmenin arkasından adliyeden ayrılan Muceb ve beraberindeki heyet, cinayetin işlendiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na geçti.

KİLİT AD O

Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb, İstanbul’a gelen 18 karakter infaz timinin cinayeti işledikten sonradan Suudi Arabistan’a dönmesinin gerisinde nezaret kararını çıkararak tutuklanmalarını sağlayan başsavcı olarak biliniyor. Hem 18 kişilik infaz timinin sorgusunu da yapan Başsavcı Muceb, soruşturmanın kilit ismi olarak biliniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: