• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Karagöz Oyunu Tunus’ta yaşatılıyor

Karagöz Oyunu Tunus’ta yaşatılıyor

Başkent Tunus’un tarih kokan eski sokaklarında sergilenen 3 boyutlu kuklalar, Karagöz oyununda kullanılan 2 boyutlu kuklaların bozulmuş halini temsil ediyor.

OSMANLI MİRASI

Tunus Gölge Oyunları Ulusal Merkezi uzmanlarından Muhammed el-Beşir Cellad, Karagöz’ü Tunus’a 16. yüzyılda Osmanlıların getirdiğini ve başta başkentin merkezindeki Halfavin Mahallesi’nde oynanmaya başladığını anlattı.

Karagöz Oyunu Tunus'ta yaşatılıyor

KUKLALARLA OYNATILAN OYUN

O dönemler Halfavin’deki satıcı ve çalışanların gün sonunda yorgunluklarını bilhassa akşamları oynanan Karagöz’le attıklarını aktaran Cellad, ışık yansıtılmış perde ardındaki kuklalarla oynatılan oyunun 10-15 dakika sürdüğünü söyledi.

Cellad, zamanla Karagöz oyununun gelişerek eski mahallelerin dışına çıktığını ve sosyal, siyasi ve kültürel konuları eleştirel bir bakış açısıyla işlemeye başladığını kaydetti.

Karagöz Oyunu Tunus'ta yaşatılıyor

KARAGÖZ’ÜN TÜRKİYE’DEKİ ŞEKLİ MUHAFAZA EDİLDİ

Tunus’un giysileri, renkleri ve süslemeleriyle Karagöz’ün iki boyutlu yassı ve transparan kuklalarının Türkiye’deki şeklini muhafaza ettiğini belirten Cellad, bununla beraber bugün sanat çevrelerince bu oyunda kullanılan kuklaların 3 boyutlu ayla getirildiğini, bunun da Karagöz oyununu değil olma tehlikesiyle aleyhinde karşıya bıraktığını dile getirdi.

KARAGÖZ KUKLALARI SÜSLEME EİYASINA DÖNDÜ

Cellad, Gölge Oyunları Milli Merkezi olarak bu sanatı, evlerde kullanılan süs unsuru olmaktan çıkartıp tiyatro enstitülerine ve sanat atölyelerine sokarak yaşatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Eski kentte bir dükkan sahibi olan Muhammed Riyad bin Gırbal ise Karagöz kuklalarının artık sahnelerden çekilip Tunusluların evlerini süsleyen ve turistlerin alaka duyduğu birer meta haline geldiğine dikkati çekti.

Karagöz Oyunu Tunus'ta yaşatılıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: