• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Karadeniz’e Gelen PKK’lı Grup, Kış Üslenmesi Yapamadan Kaçtı

Karadeniz’e Gelen PKK’lı Grup, Kış Üslenmesi Yapamadan Kaçtı

Karadeniz’de son 3 yıldır ağır darbe bölge PKK’lı teröristler, emniyet güçlerinin yürüttüğü başarılı operasyonlarla bölgede etki gösteremedi. Örgütün, 22 karakter güya ‘Karadeniz Açılım Grubu’nun tamamen etkisiz ayla getirilmesiyle, bölgeye destek gönderilen yeni grupların kış üslenmesi yapamadan kaçtığı bildirildi.

TERÖRİSTLER AÇLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA KALDI

Karadeniz kırsalında son yıllarda emniyet güçlerinin insansız hava arabulucu (İHA) destekli operasyonlarıyla büyük darbe alan PKK’nın 22 şahsiyet güya ‘Karadeniz Açılım Grubu’nu etkisiz hale getirildi. Yaz döneminde Tunceli üzerinden 8 kişilik yeni bir terörist grubun bölgeye yardım gönderildiği telsiz kestirmesi ve istihbari araştırmalar sonucunda belirlendi. Jandarma Özel Operasyon (JÖPER) timleri, yaylada kasaptan kuzu eti çalan teröristlerden 1’ini 12 Eylül’de Giresun kırsalında çatışmada etkisiz ülkü getirdi. Gümüşhane-Giresun kırsalında yürütülen hava destekli operasyonlarda çatışma bölgesinden 2 PKK’lı terörist kaçtı. Ormanlık alanlardaki fotokapanlar ve İHA’lardan kuytu hareket edemeyen teröristler, alternatif yol bulamayınca sıkıştı. Güvenlik güçlerinin kış üslenmesini durdurmak için yayla evlerini yaz döneminden itibaren sıkı takibe almasıyla, teröristler özlem tehlikesi ile aleyhinde karşıya kaldı.

KIŞ ÜSLENMESİ YAPAMADAN GERİ KAÇTILAR

Yiyecek bulmakta zorluk çeken, kış üslenmesi yapamayan teröristlerden bazıları Tunceli’ye geri kaçtı. Giresun kırsalında ormanda sıkışan 3 kişilik terörist grubu ise izini kaybettirdi. Teröristlerin halen bölgede olabileceği ihtimali üzerine, güvenlik güçleri yayla evlerini gece-gündüz gözetim aşağı tutuyor. Daha önceki yıllarda Karadeniz kırsalındaki PKK’lı teröristlerin Giresun, Gümüşhane, Ordu ve Sivas kırsalında plato evlerinden erzak ve hayat malzemesi çalarak bu bölgelerde kış üslenmesi yaptığı belirlenmişti. Örgütün sözde ‘Karadeniz Açılma Grubu’ndan geriye kalanların yaz dönemindeki operasyonlarda etkisiz ülkü getirilmesiyle, takviye gönderilen grubunda bölgede az önce kış üslenmesi hazırlığı yapamadığı belirtildi.

YAYLALAR YOKLAMA ALTINDA

Ordu ve Giresun yaylalarına mevsimin birincil karı yağarken, bölgede yayla evleri de yeniden sıkı takip aşağıda tutuluyor. Kar nedeniyle, besicilerin yüksek rakımlı yaylaları terk ederek bin rakımlı yaylalara geri dönmeye başlamasıyla, İHA ve zırhlı araçlardaki termal kameralarla da yayla evleri gece gündüz yoklama ediliyor. Gümüşhane, Trabzon, Giresun, Ordu, Tokat ve Sivas’ta Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Operasyon Timi (JÖPER) ve komandoların karşılıklı yürüttüğü arazi arama ve tarama faaliyetlerinin de devam ettiği ifade edildi.

‘KIRMIZI VE GRİ KATEGORİ’DE ARANANLAR DA ÖLDÜRÜLDÜ

PKK’nın iddiaya göre ‘Karadeniz Açılma Grubu’nda yer alan 22 teröristin 15’i, operasyonlarda etkisiz ülkü getirilirken, 3’ü teslim oldu, 4’ü ise yaralı ve sağ ele geçirildi. 22 kişilik terörist grubun yok olmasıyla bölgeye yaz döneminde yeni gönderilen ‘Ciyager’ kod adlı Serdar Bekmez ise Giresun kırsalında etkisiz ışık halkası getirildi. Karadeniz kırsalında son 4 yılda gerçekleştirilen operasyonlarda öldürülen 16 teröristtten 2’sinin, 4 milyon lira ödüllü ‘kırmızı kategori’de aranan, 6’sının ise 300 bin lira ödüllü ‘gri kategori’ ile aranan teröristlerden olduğu belirlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: