• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kanal İstanbul’da Yeni Şehir İçin İlk Adım Atıldı

Kanal İstanbul’da Yeni Şehir İçin İlk Adım Atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi ekim ayı toplantılarının beşinci birleşimi, İBB’nin Saraçhane’deki binasında gerçekleşti. Mecliste, Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni büyük kasaba alanını aranje etmek üzere imzalanacak işbirliği protokolüne ilişkin kurul raporu görüşüldü.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Meclis’e sunulan raporu eleştiren CHP Meclisi üyeleri, Kanal İstanbul Projesi’nin kente yerinde olmadığını öne sürerek, ret oyu vereceklerini ifade etti. CHP’liler, Kanal İstanbul ile ilgili protokolün kanaldan çok inşaat protokolü olduğunu bahis ederek, bölgenin imarının bulunmadığını savundu. CHP’li bir meclis üyesinin ifadeleri ise tartışmaya yol açtı. Rapor, görüşmelerin arkasında oy çokluğuyla kabul edildi.

Buna göre, Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni yerleşim alanının planlamasına ilişkin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı aralarında protokol imzalanacak.

İBB VE İSKİ’YE AİT TAŞINMAZLAR KANAL İSTANBUL İÇİN DEVIR EDİLECEK

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni ikâmetgâh alanını kapsayan protokol zarfında, İBB ve İSKİ’ye ait taşınmazlar Kanal İstanbul projesi için ödev edilecek. Sazlıdere Barajı içme suyu rezervinden çıkartılacak. İBB, proje alanında kanalı kesen altyapı ve ulaşım sistemlerini yenileyecek ya da taşıyacak, proje alanının altyapı ve ulaşım sistemlerini yapacak.

RUHSATSIZ YAPILAR TASFİYE EDİLECEK

Protokol kapsamından Kanal İstanbul ve 3. Havalimanını içine alan proje alanı muhtemel felaket riskini bertaraf etmek için ruhsatsız, iskansız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilerek yeni ikâmetgâh alanı olarak kullanılacak. Kanal İstanbul Projesi’nin geçtiği tüm bölgenin imar planlaması yapılacak. Proje alanındaki kanal, yol, kavşak, raylı sistem, daha aşağı inşa ve üstteki yapı donatıları ile arsa üretimi ve geliştirilmesi çalışmaları gerçekleştirilecek.

TOKİ ELDE ETTİĞİ GELİRİ KANALIN FİNANSMANINDA KULLANACAK

Arsa üretimi ve geliştirme alanlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TOKİ birlikte belirleyecek. TOKİ de proje alanında kendisine devredilen alanlardan elde edilen geliri kanalın finansmanında ve şehirsel dönüşümde kullanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kanal İstanbul inşaatı üretim ihalesini düzenleyerek, ÇED raporunu hazırlayacak.

İBB VE İSKİ’YE AİT TAŞINMAZLAR PROJE İÇİN DEVIR EDİLECEK

İBB’nin yükümlülükleri de proje alanında kendisine ve İSKİ’ye ait taşınmazları, Kanal İstanbul Projesi için devretmek. Sazlıdere Barajı içme suyu rezervinden çıkartılarak sınır revizyonuna karşın gereklilik duyulan işlemler yapılacak. Proje alanına ilişkin her ölçekte imar planlarını 18 ay içinde etaplar halinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunacak. Kanalı kesen mevcut altyapılar ve ulaşım sistemlerinin taşınması ile ilgili kurum ve kuruluşlara ait planlanan altyapı ve ulaşım sistemlerinin yapımını sağlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: