• DOLAR
  5,2927
  % 0,18
 • EURO
  6,0067
  % 0,16
 • ALTIN
  228,4430
  % 0,12
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Kafaya koydular! Fransa’dan ayrılacaklar

Kafaya koydular! Fransa’dan ayrılacaklar

Referandum çalışmaları esnasında ülkenin yerli halkı Kanaklar ve özgür yanlısı gruplar göre düzenlenen kampanyalarda ”sömürgeci otoritelerin prangalarından kurtulalım” sloganı öne çıktı.

Bağımsızlık yanlılarının oy oranının yüzde 50’nin aşağı olduğunu belirten gözlemciler, halk oylaması sonucunun Fransa’ya yan kalmak biçiminde çıkabileceğini belirtiyor. 

 

 

SONUÇLARIN HAFTA İÇİNDE AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Referandumda ayrılık taraftarlarının kazanması durumunda 1977’de Cibuti ve 1980 yılında Vanuatu’dan sonra Yeni Kaledonya da Fransa’dan bağımsızlığını kazanmış olacak. Aksi neticede Fransa ile yapılan uzlaşma uyarınca, Yeni Kaledonyalılar 2022 yılından önce yeni bir referanduma gidebilecek.

Fransa Parlamentosunda iki milletvekili ve iki senatör tarafından temsilcilik edilen Yeni Kaledonya, Fransa’dan her sene 1,3 milyar avro parasal yardım alıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesi için stratejik öneme sahip Yeni Kaledonya’ya mayıs ayında gerçekleştirdiği ziyaretinde Fransa’nın “Yeni Kaledonya olmadan daha az güzel” olacağını vurgulamıştı.

Fransa’nın 1853 yılında ilhak ettiği Yeni Kaledonya, bu tarihten itibaren 1946 yılına kadar sömürge bölgesi oldu, 2003 yılına değin da Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu içerisinde yer aldı. 2003 yılında gerçekleştirilen tüzük değişikliği sonucu Fransa’ya yan özerk bir alan olarak konumlandırıldı.

Takriben 275 bin nüfuslu ve 18 bin 576 kilometrekare yüzölçümüne sahip Yeni Kaledonya’da yerli halk Kanaklar nüfusun yüzde 44’ünü oluşturuyor. Hükümet başkanlığını Philippe Germain’in yürüttüğü Yeni Kaledonya’da resmi dil Fransızca, başkent ise Noumea.

KAYNAK: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: