• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kadroya Geçen Taşeron İşçiler Müjde! Askerlik Borçlanması Kıdem Tazminatına Sayılabilecek

Kadroya Geçen Taşeron İşçiler Müjde! Askerlik Borçlanması Kıdem Tazminatına Sayılabilecek

Askerlik borçlanması, prim günü yetkisiz erkek sigortalılara beceriksiz günlerini tamamlama ve işe girmeden önce askere gidenlerin sigorta başlangıç tarihlerini öne çekerek daha erken emekli olmalarına imkan veriyor. Askerlik borçlanması kamuda çalışan işçilere başka avantajlar da sağlıyor. Kamuya geçen taşeron işçiler, özel sektörde sahip olmadıkları kayda değer bir hakka kavuştular.

Özel sektör işçileri, yalnızca son çalıştıkları işverene bağlı meslek yerlerindeki hizmetleri için kıdem tazminatı alabiliyor. Halk işçileri ise emekli olduklarında, çalıştıkları tüm yıllara ilişkin kıdem tazminatını alma hakkına sahip. Kamu işçisinin askerlik borçlanması yaptığı süreler kıdem tazminatı hesabında egzersiz süresine ekleniyor. Her yıla 30 gün üzerinden kıdem tazminatı ödendiği dikkate alınırsa, 18 ay askerlik borçlanması yapan kamu işçisi 1,5 aylık aidat tutarında ilave kıdem tazminatına hak kazanıyor.

BORÇLANMAYI KAMUDA ÇALIŞIRKEN YAPIN

Habertürk’te yer alan habere tarafından, askerlik borçlanmasının kıdem tazminatına sayılabilmesi için borçlanmanın kamuda çalışırken yapılması, meslek yerinin de halk kurum ve kuruluşu özelliğinde olması gerekiyor.Borçlanmanın kıdem tazminatına sayılabilmesi için iş akdinin ihtiyarlık ya da malullük aylığı ya da toptan ödeme edinmek nedeniyle feshedilmesi şartı aranıyor.

Buna karşılık, askerliğin, kamuda çalışırken yapılması gerekmiyor. Dolayısıyla, kamuya girmeden önce askerlik yapmış olanlar da borçlandıkları süreler için kıdem tazminatı hakkından yararlanırlar.

ÖLÜM HALİNDE KIDEM TAZMİNATINA YANSIMAZ

Borçlanma aracılığıyla kıdem tazminatı, çalışırken hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ödenmiyor. Kaide, kıdem tazminatının emeklilik sebebiyle ödenmesi.

540 GÜN BORÇLANMA BEDELİ 11 BİN 690 TL

Askerlik borçlanması yaparken 2018 yılı itibarıyla jurnal 21,65 lira prim ödemek gerekiyor. 18 ay askerlik yapanlar, 540 güne kadar borçlanma yapabiliyor. 540 gün borca girme yapanların ödemesi gereken prim tutarı ise 2018 yılında 11 bin 690 lira.

GELIR VERGİSİ İNDİRİMİ

Çalışırken askerlik borçlanması yapmanın bir diğer avantajı da gelir vergisi indirimi. Ücretliler, borca girme amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yaptıkları prim ödemelerini, ödenti matrahından indirme hakkına sahip.

Bu indirimden yararlanabilmek için askerlik borçlanmasına ilişkin ödeme belgesinin işverene verilmesi gerekiyor. Evrak işverene takdim edildiği aydan başlayarak, yıllık yılı sınırlaması olmadan ödenen tutarın tamamı kazançtan indirilebiliyor. Aidat indirimi aracılığıyla, 2018’de uygulanan vergi tarifesi üzerinden bin 753 lira tutarında menfaat sağlanıyor. Borçlanılan paranın bin 753 lirası ödenti indirimiyle geri alınıyor.

İKRAMİYELER 7 ARALIK’TA ÖDENECEK

Kamuda çalışan işçilere, 365 gün egzersiz karşılığı yılda 52 gün ek ödeme yapılıyor. İşçiler aralarında ikramiye olarak da adlandırılan bu ödemeler, her biri 13 günlük elde etmek üzere yılda 4 taksitte yapılıyor.

Taşeron işçilerin kamuya geçiş işlemleri 2 Nisan’da gerçekleştirildiği için, onlar bu yıl 39 jurnal ikramiyeden yararlanacak. 26 jurnal tutara karşılık gelen ilk iki taksit haziran ve eylül aylarında ödendi. Son taksit ise 7 Aralık’ta hesaplarına yatırılacak. İkramiye tutarı, işçilerin ücretlerine tarafından değişiyor. Minimum ücretli işçiler 7 Aralık’ta 591 lira ikramiye alacak. Brüt ücreti 3 bin lira olan işçilerin alacağı ikramiye 874 lira olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: