• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İYİ Parti, AK Parti’ye Meclis’teki Bazı Düzenlemelerde Destek Verecek

İYİ Parti, AK Parti’ye Meclis’teki Bazı Düzenlemelerde Destek Verecek

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde CHP’yle birlikte ‘Millet İttifakı’ blokunda yer alan İYİ Parti , lokal seçimler öncesi direksiyonu AKP tabanına kırdı. Parti yönetiminde, partinin “CHP ve HDP’yle alt yanlamasına anılmasınınİYİ Parti’ye hasar verdiği” belirtilirken, parti Meclis’te de AK Parti’ye ‘şartlı destek’ verecek. AKP’nin hazırladığı bir yasa teklifinin işçinin, memurun, emeklinin, esnafın veya Türkiye dış politikasının yararına olduğu takdirde İYİ Parti, o düzenlemeleri Meclis’te destekleyecek.

İTTİFAK YERİNE IŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLUNACAK

İYİ Parti’nin, lokal seçimlerde “CHP ile birlikte ittifak halinde olmaktansa, bazı iller için meslek birliği içinde olmayı” seçim edeceği belirtiliyor. İYİ Parti’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de “AK Parti ve MHP ittifakının oylarını düşüreceği” değerlendirmeleri de yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

ŞEHİRLER ÜZERİNDEN MUTABAKAT FORMÜLÜ

Cumhuriyet’te bulunan habere göre; parti, 24 Haziran seçiminde il ve ilçelerde, ikinci ve üçüncü olan partilerin işbirliği yapmasıyla, lokal seçimin sonucunun değiştirilebileceğini de hesaplıyor. “AK Parti ile işbirliği yapılması” halinde, 24 Haziran’da ikinci sıraya düştüğü illerden “birinci parti olarak çıkabilmeyi” de hesaplayan İYİ Parti yönetimi, lokal seçimde CHP’den alacağı ’emanet oylar’ yerine kendi tabanından alacağı oylarla hareket etmeyi planlıyor. AK Parti’li ve MHP’li seçmenin oylarına talip olan İYİ Parti, ‘işbirliğini’ öne çıkartarak; “şehirler üstünde mutabakat formülünü” de yaşama geçmek istiyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

AK PARTİ’YE ŞARTLI YARDIM

CHP’nin lokal seçimlerde, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerdeki ilçeler ile doğu bölgelerinde HDP’yle işbirliği içinde olmasının İYİ Parti’yi hedeflenen AK Parti ve MHP tabanından uzaklaştıracağı” değerlendirmelerinin de yapıldığı İYİ Parti, Meclis’te de “AKP’yi şartlı destekleyecek.” Desteğin gerekçesi ise kamuoyuna, ” İYİ Parti, düşmanlık ve kökten reddedişlerin yapıldığı bir siyasi parti yok” olarak açıklanacak. Bu Nedenle İYİ Parti’nin, 24 Haziran seçimleri dönemi ve ardından AK Parti ve MHP ‘nin partiyi ” HDP’yle emrindeki yana getirme durumundan uzaklaştıracağı” açıklama ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: