• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
İtalya’dan 3 çocuk teşviği: Tarım arazisi ve ev kredisi

İtalya’dan 3 çocuk teşviği: Tarım arazisi ve ev kredisi

2019 yılı bütçe tasarısına eklenen bir maddeyle, üçüncü çocuğunu doğuran ailelere tarım arazisi ve pasif konut kredisi verilmesi gündemde.

3 YIL İÇİNDE 3. ÇOCUĞU YAPANA TARIM ARAZİSİ

İtalyan basınındaki haberlere tarafından dizayn onaylanırsa, 2019, 2020 ve 2021 yılları içinde 3. çocuğunu yapacak ailelere 20 yıllığına tarım arazisi verilecek. Bu ailelere, araziye yakın bir yerde birincil evlerini satın almaları için de 200 bin Euro’ya değin edilgen konut kredisi verilecek.

Plana, resmi arazilerin yanı sıra, sanayileşme ve refah oranı kuzey bölgelere kadar daha düşük olan Güney İtalya’daki terk edilmiş veya ekili olmayan araziler de dahil edilecek.

Özendirme planı, “nüfus istatistiklerine göre büyümeyi ve tarımsal alanların sosyo-ekonomik kalkınmasını teşvik etmek” amacıyla hazırlandı.

AB’DE EN DÜŞÜK DOĞUM ORANI, İTALYA VE İSPANYA’DA

Avrupa Birliği’nin istatistik bilimi kurumu Eurostat’ın verilerine göre, bayan başına düşen 1,34 çocuk oranıyla İtalya halen İspanya ile birlikte doğum oranı en düşük AB ülkesi. AB genelinde doğum oranı ortalaması ise 1,60.

İtalya’da 1970’te 900 binin üzerinde doğum kaydedilirken 2016’da bu sayı 473 bine geriledi. Ekonomik krizin hissedilmeye başlandığı 2008 yılından 2016’ya kadarki 8 yılda doğum sayısı 100 binin üzerinde düşüş gösterdi.

İktidardaki popülist 5 Yıldız Hareketi-Lig hükümetinin doğum oranlarındaki düşüş sorununa çözüm önerisi ise İtalya’da tepkilere de yol açtı. Teşvik planına karşısında çıkanlar, hükümetin ailelere toprak devretmek yerine istihdamı ve kalkınmayı artırıp çocukların eğitimine yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

MUHALEFETTEN “OTAÇAĞ” BENZETMESİ

Muhalefetteki Demokratik Parti’den milletvekili Chiara Gribaudo, hükümetin özendirme planını “Ortaçağ yöntemlerine” benzetti. Gribaudo, “Ülkemizin demografik düşüşünün hepimiz farkındayız fakat bu Ortaçağ yöntemlerine benzer ve ancak Aile Bakanı Lorenzo Fontana’ya mantıklı gelebilecek yöntemin, tarımsal gelişmeyi ya da doğum oranını artırmayı destekleyen uygulamalarla alakası değil” dedi.

Sosyal medyada yapılan bir takım yorumlarda da, tarım arazilerinin çok çocuklu aileler yerine bu işten anlayan kooperatif ve işletmelere verilmesinin daha manalı olacağı belirtildi. Bir Twitter kullanıcısı “Çocukla tarım arazisinin ne alakası var? Tabii, anne-baba ve çocukların toprak işlemeye dönmesini amaçlamıyorsanız!” diye yazarken, bir başkası da “Bu faşist bir düzenleme, vatan ve toprak için çocuk yapmaya çağırıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: