• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İtalya’daki fırtınada teknesi parçalanan şampiyon Türk sörfçü kayıp

İtalya’daki fırtınada teknesi parçalanan şampiyon Türk sörfçü kayıp

DHA’nın ulaştığı Regio Calabria Sahil Güvenlik yetkilileri, İtalyan basınında çıkan bu yöndeki bilgileri doğrularken, “Söz konusu yelkenlinin fırtınadan nedeniyle kayalara çarptığı haberini alır almaz Sahil Güvenlik ekipleri tekneler ve helikopterle hemen denizde aramalara başladı. Aramalara Sivil Savunma ekipleri de karadan katıldı. Fırtına, bu olaydan sonraki günlerde de devam etti. Teknenin içinde bulunduğunu tespit ettiğimiz kayıp Türk vatandaşını aramaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

‘Amacım Türk bayrağını dünya denizlerinde dalgalandırmak’

Türkiye sörf şampiyonlarından 51 yaşındaki Deniz Ayhan Kızılinci, kendi yaptığı 8 metrelik, tek direkli ve yelkenli “Red Pearl” adlı trimaran tekneyle, dört yıl sürecek dünya turu için 2015 yılında Muğla’nın Bodrum İlçesi’nden denize açılmıştı. Sörf eğitmeni Kızılinci, Türkiye Sörf Şampiyonası’nda iki kez birincilik elde etmiş, 2004’te Avrupa dördüncülüğünü kazanmıştı. Gümüşlük Mahallesi’ndeki sörf merkezini devrederek iki evini de satan Kızılinci, soyadını taşıyan İngilizce “Inkar Pearl” adlı teknesini bir yılda tamamlamıştı. Kızılinci, dört yıl sürmesini planladığı turda çekeceği video ve fotoğraflar ile ülkeye dönüşünde belgelere dayanan çekmeyi ve anılarından oluşan bir kitap yazmayı hedefliyordu.

Kızılinci, dünya turu için denize açılmadan önce DHA’ya yaptığıı açıklamada, “Yıllarca sörf ve eğitmenlik yaptım. Bodrum’da yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Kendi yaptığım tekneyle dünya turu yerine getirmek çocukluğumdan beri hayalimdi. Buradaki sörf okulunu devrettim, iki evimi de sattım. Bir yıl önce başladığım hazırlıkları tamamlayarak bugün (18 Haziran 2015) yola çıkıyorum. Dünya turu sırasında yaşadıklarımı kendime ait blog’tan ve facebook’tan hemen her gün yayınlayacağım. Amacım bir insanın istediği takdirde neleri yapabileceğini insanlara uygulamak. Türk bayrağını dünya denizlerinde dalgalandırmak” ifadelerini kullanmıştı.

‘Çoğu fırtınadan sağ kurtuldu’

İsmini vermek istemeyen bir arkadaşının İtalyan basınına yaptığı açıklamaya tarafından, Deniz Ayhan Kızılinci, geçen yıl Saint-Martin’de iken yaşadığı hortum vakasının gerisinde teknesinin kendisine yetkisiz gelmesi üzerine Kanadalı bir arkadaşından “Meridian Chaser” adlı yelkenliyi satın alarak, turuna onunla devam etti. Söz konusu arkadaşı, “Deniz, benim ve gittiği her yerde buluştuğu öteki arkadaşları için müthiş bir insan ve muhteşem bir sportmen, denizciydi. Birçok kere fırtınaya yakalandı lakin defalarca limana sağ salim ulaşmayı başardı. Umarım bu sefer de ondan iyi haberler alırız” diye konuştu.

öte yandan, Deniz Ayhan Kızılinci’nin Facebook’taki son paylaşımı 24 Ekim 2018’e ait. Bu paylaşımdan İtalya’nın güneyindeki Sciacca kentinde olduğu anlaşılan Kızılinci, 28 Ekim pazar gününden bu yanlamasına kayıp. 21 Ekim’de de bir ileti paylaşan Kızılinci, dört günlük kötü hava ve bir jurnal fırtınadan daha sonra nihayet Sicilya’ya ulaştığını duyurmuştu. Paylaşımlarına tarafından, Kızılinci İspanya’dan İtalya’ya Ekim ayı başında geçti.

öne meydana çıkan haberler

Emekliye çifte müjde

Yüzlerce kedisi var

14 saatte pişiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: