• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İşte Suudi Arabistan’a Silah Satışı Yapan Ülkeler ve Rakamlar

İşte Suudi Arabistan’a Silah Satışı Yapan Ülkeler ve Rakamlar

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinden sonradan dünya ülkelerinden Suudi Arabistan’a tepkiler yükselmeye başladı. Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğu hala belirsizliğini korurken bir çok ülke Suudi Arabistan’a aleyhinde tavır aldı.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayı, özellikle Avrupa ülkelerini Suudi Arabistan’a silah satışı yapma konusunda bir şart değerlendirmesi yapmaya itti.Kimi ülkeler tabanca satışını erteleme kararı alsa da bazı ülkeler olayı kınamakla yetindi. Avrupa ülkeleri, yaklaşık 10 yıldır Suudi Arabistan’a milyarlarca dolar değerinde silah satışı yapıyor. ABD ise Suudi Arabistan ordusunun en büyük tabanca sağlayıcıları aralarında ilk sırada yer alıyor.

ALMANYA ILKE İMZA ATTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ülkeleri aralarında bir ilke imza atarak Suudi Arabistan’a silah satışının “mevcut koşullarda” yapılamayacağını duyurdu. Hollanda da ise Başbakan Mark Rutte AB üyelerine ülkesinin Suudi Arabistan’a aleyhinde uyguladığı “kısıtlı silah ihracatı sistemini” benimsemeleri için çağrı yaparken, tabanca satışının durdurulması için parlamentoya sunulan teklif büyük genelde kabul edildi.

MACRON PEK YANAŞMADI

Fransa’da da Riyad’a yönelik silah ticaretinin durdurulması gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan’ın tabanca satışı konusunda ülkesi için kayda değer bir herif olmadığını savundu. İspanya’da tabanca ticaretinin durdurulmasına yönelik zorlama Podemos partisinden geldi. Partinin lideri Pablo Iglesiasi, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle hükümetten bir defa daha Suudi Arabistan’a tabanca satışının durdurulmasını isteyeceğini bildirdi.

ALMANYA’YI ÖRNEK GÖSTERDİ

Belçika’dan Suudi Arabistan’la silah ticaretine karşı sesini yükselten ise Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo oldu. Tabanca ticaretine yönelik kararı bölgesel parlamentoların verdiğini ve bu konuda bir yetkisi bulunmadığını ifade eden De Croo, Belçika’nın “ahlak ve insani” davranması gerektiğini, Almanya’yı örnek alarak Suudi Arabistan’a tabanca ticaretini durdurması gerektiğini dile getirdi.

İNGİLTERE’DE BASKI MUHALEFETTEN GELDİ

Suudi Arabistan’a AB genelinde azami silah ihracatı yapan ülke İngiltere’de baskı muhalefetten geldi. Asıl muhalefetteki Emekçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, hükümetin Kaşıkçı’nın öldürülmesini kınamasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Kınamak yeterli yok. Hükümet Suudi Arabistan’a silah satışını durduracak mı?” sorusunu yöneltti.

TRUMP ANLAŞMAYI KORUYACAĞINI AÇIKLADI

ABD Başkanı Donald Trump, Kaşıkçı’nın öldürülmesinin peşinde tabanca satışı anlaşmasını koruyup Suudi Arabistan’a “bir nesil yaptırım” uygulamayı tercih edeceğini söylemişti.

LİSTENİN BAŞINDA ABD VAR

Stockholm Uluslararası Barıştırma Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)2015-2017 yılları arasında Suudi Arabistan’a ithal edilen silahların toplam üretim maliyetlerini açıkladı. Listenin en başında 6 milyar 980 milyon dolarlık toplam imal maliyeti ile ABD yer aldı.

İŞTE ARABİSTAN’A SATILAN SİLAHLARIN IMAL MALİYETLERİ

Stockholm Uluslararası Barıştırma Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) kadar paylaşılan verilere göre, 2015-2017 yılları aralarında Suudi Arabistan’a ithal edilen silahların toplam üretim maliyetleri ülkelere göre şu şekilde sıralandı:

Amerika Birleşik Devletleri – 6 milyar 980 milyon dolar

Birleşik Krallık – 2 milyar 29 milyon dolar

Fransa – 291 milyon dolar

İspanya – 254 milyon dolar

İtalya – 226 milyon dolar

İsviçre – 186 milyon dolar

Kanada – 129 milyon dolar

Almanya – 120 milyon dolar

Türkiye – 104 milyon dolar

Çin – 28 milyon dolar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: