• DOLAR
  5,3137
  % 0,19
 • EURO
  6,0099
  % 0,10
 • ALTIN
  226,4007
  % -0,09
 • BIST
  101.332
  % -0,39
İstanul’daki Tarihi Suriye Zirvesi Sonrası, 4 Lider Ortak Açıklama Yaptı

İstanul’daki Tarihi Suriye Zirvesi Sonrası, 4 Lider Ortak Açıklama Yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakaı Angela Merkel, Suriye Konulu Dörtlü Tepe için İstanbul’a geldi. Tarihi boy saat 16.20’de başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yapmasının gerisinde, görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Liderler, toplantının arkasında iki taraflı basın açıklaması yaptı. Açıklamalarda, Suriye’de daimi çözüm için demokratik seçimlerin yapılaması konusunda mütabık kaldığı vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Hedefimiz akıcı kanın bir lahza önce durdurulması. Milletlerarası toplum meseleyi yeterince sahiplenemedi. Kalıcı çözüm, Birleşmiş Milletler gözetimindeki çalışmalardan geçiyor. Suriye’de anayasa komitesi bu sene ardına kadar tamamlanmalı.” dedi.

ERDOĞAN: SAHADA YENİ EMRİVAKİLERİ KABUL ETMEYECEĞİZ

Müşterek açıklamada ilk sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan aldı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Suriye konusunda istişarelerde bulunmak üzere sayın Putin, sayın Merkel ve sayın Macron’a, şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte, bilhassa ana önceliklerimiz sahada bütün olarak ateşkesin sağlanması ile akan kanın bir an önce durdurulması hedefimiz var. Hem bir siyasi çözüme ulaşılmasını, ülkede kararlılık için neler yapılabilir etraflıca ele alma fırsatı bulduk.

Suriye’nin toprak bütünlüğü ile siyasi birliğine bağlılığımızı ve ihtilafa askeri yöntemlerle çözüm bulunamayacağını onaylama ettik. İdlib konusunda, değerli dostum Putin’in gayretiyle sağladığımız muhtıraya riayet edildiğini onay ettik. İdlib’de sağlanan sükunetin yeniden yeşerttiği umut ile siyasi süreçte adımlar atılması gerektiğini konuştuk.

Hedefimiz akıcı kanın bir an önce durdurulması. Uluslararası toplum meseleyi yeterince sahiplenemedi. Kalıcı çözüm Birleşmiş Milletler gözetimindeki çalışmalardan geçiyor. Suriye’de anayasa komitesi sene ardına kadar tamamlanmalı. Türkiye sınırı hasebiyle, Suriye’de yuvalanan terör örgütünden en fazla zarar gören ülke konumundadır.

Sahada yeni emrivakileri kabul etmeyeceğiz. Bölgede terör örgütlerinin palazlanmasına müsaade etmeyeceğiz.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda sorulan Cemal Kaşıkçı sorusuna ise, “Kaşıkçı ile ilgili olarak ikili görüşmelerimizde bu konuyu ele aldık. Zorunlu bilgileri de kendilerine verdik. Şunu açık ve net tasvir etmek durumundayım, her şeyden önce içeride 18 tane esir var. Bunlar ülkemize gelen kişilerdir. Bu 18 kişiyi Türkiye’ye kimler gönderdi? Bunun cevabını Suudi yetkililer vermelidir. “Türkiye’deki yerli işbirlikçilere cesedin teslim edildiğine” dair izah etme yapıldı. Bu konuda yerli işbirlikçi kimdir? Suudi Arabistan’a, bu işi yapmayacaksa, bizim bu yargılamayı yapmaya hazırlanmış olduğumuzu devlete ait kanallarla da iletmiş bulunuyoruz. Yargılamaya hazırız, bu konuda cevap bekliyoruz.” sözleriyle yanıt verdi.

“ESED’İN DURUMUNA SURİYE HALKI KARAR VERECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad’a ilişkin ise “Esed’in durumu ne olacak? Buradaki irade kişilere ait bir irade değildir. Suriye halkı onunla ilgili karar verecektir.” açıklamasında bulundu.

PUTİN: BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Erdoğan’ın arkasından konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin ise şöyle dedi:

Suriye konusunda, ilkelerimizi yakınlaştırma konusunda bir alıştırma yapıldı. Suriye, peyderpey barışa doğru ilerliyor. Bundan sonradan da el ele çalışmayı sürdüreceğiz. Suriye’de sürdürülebilir çözüm, sadece siyasi ve diplomatik yollardan sağlanabilir. Suriyeliler, kendi kaderlerini kendileri atama etmeliler. Suriye temsilcilerini bu sürece dahil etmeye çalışacağız. Bizi son derece önemli bir çalışma bekliyor.

Suriye’deki zorlama, gözle görülür miktarda azaltıldı. Bölgedeki radikal gruplar iyice temizlenmeli. Türk partnerlerimiz, İdlib bölgesi için elinden geleni yapıyor.

İnsani yardım tabirini genişletmeliyiz. Bölgeye ilaç ve altyapılar için anlaştık. Suriye’de yaklaşık 1,5 milyon mültecinin yerleştirilmesi için bölge hazırdır. Bütün meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu sürece katılan bütün taraflara teşekkür ediyorum. Türk halkının yakında olacak olan 29 Ekim bayramını kutluyorum.

Suriye’nin yasal hükümetine herkes saygılı olmalıdır. Biz, Suriye hükümetine de defalarca muhaliflerle diyalog yapması için çağrıda bulunuyoruz. İran da bu konunun bir parçasıdır. İran olmadan, bu mesele çözülemez.

MACRON: İDLİB’E HAREKAT KABUL EDİLEMEZ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un konuşmasından satır başları ise şöyle:

Burada yapmış olduğumuz bu irtifa, Suriye için önerilen çözümlerin birbirine yaklaşması yönünde oldu. Bugünkü önceliğimiz, terörle mücadeledir. Bunun, daima bir numaralı madde olduğunu unutmamamız gerek. Bu mücadeleyi sürdürürken insani yarımlara da saygıyı görmezden gelmiyoruz. İdlib’e yapılacak bir harekat, elbette kabul edilemez. İdlib’de kalıcı bir mütareke için, sayın Erdoğan’ın çalışmalarına katılıyoruz, Rusya’ya güveniyoruz.

Suriye’de 2 savaş süregeliyor. Birincisi her zaman birlikte teröristlere verilen savaş var. bundan başka Suriye’deki rejimin kendi vatandaşlarına yönelik bir savaşı var. Bu da sığınmacıların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Suriye’deki kapsayıcı siyasi çözüm için irademiz tamdır. Hür ve transparan seçimlerin uluslararası denetim gözetiminde yapılması gerekiyor.

“TÜRKİYE’Yİ TAKDİRLE KARŞILIYORUM”

Sığınmacıların geri gönderilmesi konusunda Türkiye’nin çabalarını takdirle karşılıyorum. Açık konuşmak gerekirse, siyasi çözüm getirilmedikçe bu sığınmacıların ülkelerine dönmesi inandırıcı olamaz. Sığınmacıların güvenli geri dönüşü için, zorunlu şartları sağlamalıyız. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a burada bir defa daha teşekkür etmek istiyorum, bizleri burada bir araya getirdiği için.

MERKEL: ÇOK BEREKETLI BİR TOPLANTI OLDU

Son sözü bölge Merkel ise şöyle konuştu:

Bu davetten nedeniyle fazla teşekkür ediyorum. Fazla yerinde bir tepe toplantısı oldu. Suriye’de, siyasi açıdan bir çözüm bulmak istiyoruz. Daha diğer insani felaketlerin görülmemesi için, ellerimizden geleni yapmalıyız. Kimyasal silahlara aleyhinde ne kadar hassas olduğumuzu bir kere daha vurgulamak istiyorum.

Tüm Suriye halkının bir araya gelerek oy kullanması için, seçimlerin yapılması için elimizden geleni yapmalıyız. Suriye’deki meselenin askeri olarak çözülmeyeceğini düşünüyoruz.

Burada başka önemli bir konu da Suriyelilerin ülkelerine geri dönmesidir. Suriye’nin tüm halkı için güvenilir bir vatan olması gerekiyor. Siyasi çözümün şuanda bulunması fazla manâlı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: