• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Toplu Ev Projeleri Katar ve Çinli Yatırımcıların Alaka Odağı Oldu

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Toplu Ev Projeleri Katar ve Çinli Yatırımcıların Alaka Odağı Oldu

Döviz kurundaki çoğaltma ve vatandaşlık teşvikleriyle, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki toplu ev projeleri, yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. En yoğun istek Katar ve Çin’den gelirken, en büyük ilgiyi ise Başakşehir, Esenyurt ve Beylikdüzü’ndeki toplu konutlar görüyor. Tanıdık Olmayan yatırımcılar, konutun yanı sıra büyük projelere, otellere ve AVM’lere de ilgi gösteriyor. Son dönemdeki talebin toplam değerinin 35 milyar doları bulduğu açıklama ediliyor.

“AVRUPA YAKASI’NDAKİ MÜTEAHHİTLERİN MORALLERİ YÜKSELDİ”

TTR Yatırım Idare Heyeti Başkanı Fatih Tataroğlu, tanıdık olmayan yatırımcıların Avrupa Yakası’ndaki projelere olan ilgisini anlatarak, “Döviz artışı nedeniyle yabancı yatırımcının ilgisi daha fazla arttı” diyen Fatih Tataroğlu, Bilhassa Avrupa Yakası’nda havalimanına yakın olan bölgelerde, Başakşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt’ta ev alımları arttı. Bunu birkaç gerekçeye de bağlıyoruz. Döviz artışıyla yabancıların alım kabiliyetlerinin artması, vatandaşlık mevzuatıyla alakalı düzenleme, son 1-1,5 ayda önemli anlamda talebi arttırdı. Bunun yanı sıra Kanal İstanbul Projesi’nin bulunduğu bölgede de alımlar artmaya başladı” dedi.

BİR GRUP, 320 DAİRE ALDI

Özellikle körfez ülkelerinden Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve yeni dönemde Çin’den yatırımcıların nitelikli projelere istek gösterdiğini ifade eden Tataroğlu, Bir daireden ziyade toplu alımlar laf konusu. Yakın zamanda bir projeden 320 daire, tek bir grup tarafından alındı. Zaten moral veren şart bu. Bireysel tek tek alıcılardan ziyade toplu alımlar laf konusu olduğu için, Avrupa Yakası’ndaki müteahhitlerin moralleri yükseldi” diye konuştu.

İSTANBUL’UN GÖZ BEBEĞİ PROJELERE KATAR VE ÇİN İLGİSİ

Tataroğlu, “Bunlar yatırımın muhakkak ölçekteki kısmı. Fiilen önemli anlamda İstanbul’un nokta projelerine, gayrimenkullerine alım için adımlar atıldı. Bu yakın zamanda yabancı sermayenin ülkemize girmesi açısından moral katacak. Müşavirliğini yaptığımız firmaların talepleri doğrultusunda mülk aldığımız bir yerde, 10 gün sonradan benzer ürünü benzer fiyata bulamıyoruz. Daire alımında Katarlı’dan tutun da Kuveyt, Ürdün, Mısır gibikörfez ülkelerinin neredeyse tamamından istek var. Keza Kanal İstanbul’un güzergahında alımlar var. Lakin büyük ölçekli alımlarla alakalı yani İstanbul’un göz bebeği dediğimiz projelerle alakalı Katar ve Çinliler gündemde. Bunların görüşmeleri de başladı” dedi.

OTEL VE AVM’LERE BÜYÜK ILGI

Yalı ve köşk satışlarının, tanıdık olmayan ilgisinin yüzde 20’lik bölümünü oluşturduğuna dikkat çeken Fatih Tataroğlu, “Bunun esas başlıklarını otel ve alışveriş merkezleri oluşturuyor. Bunlar fazla yakın zamanda gerçekleşecek, daha alçak yapıları hazır, belirli aşamalara gelmiş konular. Yakın zamanda sadece Çinli ve Körfez ülkelerinin İstanbul’daki gayrimenkullere karşın taleplerinin değeri 35 milyar doların üstünde. Bu da ülkemize katkı sağlayacak boyutta bir bütçe. En kayda değer konu, yabancı sermayelerin buradaki alım kabiliyetini, alışveriş hacmini yükseltmesi açısından, ilgili kurumlar ve müşavirlik firmalarının hassasiyet göstermesi. Eğer içten yönetilirse bu rakamların çok daha üstüne çıkılacağı besbelli” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: