• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İstanbul’da, Tarihi Eseri Bank Olarak Kullanan Vatandaş: Herkes Oturuyordu Ben de Oturdum

İstanbul’da, Tarihi Eseri Bank Olarak Kullanan Vatandaş: Herkes Oturuyordu Ben de Oturdum

İstabul Saraçhane Kazıbilim Parkı’ndaki tarihi kalıntılar, vatandaşlar kadar bank gibi kullanılıyor. Bazı kalıntılar ise üzerlerine sprey boyalarla yazılar yazılarak yıkım edildi. Bir vatandaş, “Cümbür Cemaat oturduğu için ben de oturdum. Bunun bir tarihi eser olduğunu şu anda sizden öğrendim. ” dedi.

5’İNCİ YÜZYIL BİZANS DÖNEMİ ESERLERİ

Saraçhane Kazıbilim Parkı’nda sergilenen eserler, 1950’li yılların sonuna içten dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in talimatıyla yapımına başlanan yeni bulvar inşaatının kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldı. 5’inci asır erken Bizans dönemi eserleri olduğu saptama edilen kalıntıların bir bölümü Latin istilası sırasında Venedik’e götürüldü. 1960’lı yılların başında yapılan ayrıntılı incelemeler sonucunda tarihi kalıntıların Aziz Polyeuktos Kilisesi’ne ait kalıntılar olduğu anlaşıldı. Bu eserlerin manâlı bir bölümü İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürülerek sergilendi. Bir kısmı da kazıların yapıldığı Saraçhane Parkı’nda bırakıldı.

VATANDAŞLAR TARAFINDAN BANK OLARAK KULLANILIYOR

Aradan geçen yıllara meydan okuyan harabeler, parkın içinde oturacak bank olmamasından nedeniyle vakit içinde bank muamelesi görmeye başladı. Bazı harabeler ise üzerlerine sprey boyalarla yazılar yazıldı, tahrip edildi.

“BİLGİLENDİRİCİ VE UYARILAR TAŞIYAN TABELALAR OLABİLİR”

Arkeolog Murat Sav, “Park içinde bulunan sütunlar, kolon başlıkları ve kalıntılar Bizansın erken dönemlerine ait. O dönemlerde bu bölge çok canlı ve manâlı bir yerdi. O kalıntılarda burada parkta değerlendirilmiş. Bu nesil kalıntıların park içinde olması son derece pozitif bir koşul. Çünkü insanların eski eserlerle olan irtibatı ve bunları tanınma isteği epeyce kayda değer. Ancak kalıntıların bu cins kullanımları en ince ayrıntısına kadar toplumsal bilinçle ilgili bir şart. Bunu toplum olarak, bu kenti soluyan insanlar olarak biraz daha düşünerek ve ölçülü hareket ederek vakit içinde aşacağımızı düşünüyorum. Bu nesil eserlerin ne olduğu konusunda bilgilendirici ve uyarıları içeren tabelalar olabilir. Böyle bir bilinçlendirme yapabilir” biçiminde konuştu.

“TARİHİMİZ BÖYLE DEĞIL OLUR”

Vatandaşların bazıları kalıntıların birer tarihi eser olduklarının farkında olan. O vatandaşlardan biri olan Nezih Filiz, “Üzerinde oturduğumun bir tarihi eser olduğunu biliyorum. Bu tarihi eserler bu durumda olmamalı. Tarihi kalıntıların yanlarına asfalt dökülmesi bile tarihe büyük saygısızlıktır. Burada suç büyüklerimizin değil, hepimizin suçu. Lakin bir şey de yapamıyoruz. Ben üstünde otururum, kedi üzerinde gezer, diğeri gelir çekirdek çitler, daha sonra tarihimiz böyle yıkılmış olur. Birileri de kazanç sonradan üstüne beton döker, konut yapar. Yetkililer elbette önlemlerini almalılar” dedi.

“CÜMBÜR CEMAAT OTURDUĞU İÇİN BENDE OTURDUM”

Bir başka birey ise “Üstünde oturduğumun ne olduğunu bilmiyorum. Cümbür Cemaat oturduğu için ben de oturdum. Bunun bir tarihi eser olduğunu acilen sizden öğrendim. Gelip gidenler aralıksız buralarda oturuyor. Ben de o yüzden oturdum” diye konuştu.

“BUNLARIN KONSEPT OLARAK KONULDUĞUNU DÜŞÜNDÜK”

Bir arkeoloji öğrencisi de “Bunların tarihi eser olduğunu biliyorum. Ama burası bir park sonuç olarak. Biz açıkçası bunların konsept olarak konulduğunu düşündük. Ülke olarak kimse bu tür eserlere değer vermiyor maalesef. Müzelerin önünde de bunu anladık zaten” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: