• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İstanbul Yeni Havalimanı Üzerinde 11 Saat Uçuş Yasağı Getirildi

İstanbul Yeni Havalimanı Üzerinde 11 Saat Uçuş Yasağı Getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok devlet başkanın da katılacağı İstanbul Yeni Havalimanı’nın bugün yapılacak resmi açılışı sebebiyle havadan da tedbir alındı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın içinde olduğu büyük bir alan üstünde bugün 11 saatliğine uçuş yasağı getirildi.

DEVLETE AIT AÇILIŞ SEBEBIYLE HAVADAN ÖNLEM ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çoğu devlet başkanın da katılacağı İstanbul Yeni Havalimanı’nın bugün yapılacak devlete ait açılışı sebebiyle havadan da tedbir alındı.

UÇUŞ YASAĞI GETİRİLDİ

Dev merkezin de içinde olduğu büyük bir alana uçuş yasağı getirildi. NOTAM olarak adlandırılan havacıları bilgilendirme notunda 13: 00 ile 23: 59 saatleri arasında bölgeye helikopter gibi görerek uçuş yapan (VFR) trafiklerin de arasında olduğu görevli olmayan devlet ve sivil hava araçları trafiklerinin bölgeye yaklaşmasına, girişine ve kalkışına yasaklandı. NOTAM’da, uçuş yasağının koordinatları ve veri notu paylaşıldı.

KONUYLA İLGİLİ YAYILAN NOTAM ŞÖYLE:

Konuyla ilgili yayınlanan NOTAM’da, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafınca görevlendirilen Devlet Hava Araçları, ambulans, şehit nakli, arama kurtarma, organ nakli’yangınla mücadele, terörle mücadele, Türk yıldızları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, İstanbul Atatürk Havalimanı’na,Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na iniş ve kalkış yapan ve geçiş müsaadesi olan sivil trafikler hariç görevli olmayan devlet hava araçlarının IFR/VFR ve bütün sivil VFR trafiklerin bölgeye yaklaşmasına, girişine ve kalkışına müsaade edilmeyecektir.Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı göre ödev yapması istenilen devlet hava araçlarının IFR/VFR uçuşları ve izin bahşedilen sivil VFR trafiklerin NOTAMLI sahada uçuş yapabilmesi için koordine kurarak zorunlu müsaadeyi alması gerekmektedir. Müsade verilmesini takiben koordinatör kadar ilgili ATC birimine data verilerek uçuş serbest kılınacaktır” bilgileri yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: