• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
İstanbul Yeni Havalimanı Bugün Açılıyor

İstanbul Yeni Havalimanı Bugün Açılıyor

İstanbul Yeni Havalimanının birincil fazı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açılacak.

İstanbul Yeni Havalimanının KDV dahil 26 milyar 140 milyon avroluk yapım, işletme ve atama bedeliyle ihalesini şampiyon Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Karşılıklı Girişim Grubu’nca İstanbul Grand Airport (İGA) ismiyle şirket kuruldu.

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir bölge üzerine inşa edilen havalimanının ilk fazının hizmete açılması için 6 milyar avroluk yatırım yapıldı. Havalimanının diğer etapları da gezgin artışlarına bağlı olarak 2023’e kadar tamamlanacak.

Havalimanının inşaatında dolgu ve sondajla bölgede kurulan onlarca şantiyede, 3 bine yakın ağır meslek makinesi çalıştı. Yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanında, 7 gün 24 saat esasına göre olağanüstü bir alıştırma sürdürüldü.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Özel sektörün kaynaklarıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edilen havalimanı tamamlandığında 6 egemen pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve takvim 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havaalanı olacak.

İstanbul’un ku¨ltu¨rel ve mimari birikimini odak noktasına koyan yeni havalimanının master plan c¸alıs¸maları için oluşturulan dizayn ekipleri ic¸inde, alanlarında uzman yerli ve yabancı 250’nin u¨zerinde mimar ve 500’den artı mu¨hendis çalışıyor.

Açılışına çok sayıda yabancı konuğun da katılması beklenen havalimanının hizmete girmesinin ardındaki şirket, takvim KDV dahil 1,1 milyar avro almak üzere 25 yılda KDV dahil 26 milyar avro kira ödeyecek.

250 HAVAYOLU ŞİRKETİNE HİZMET VERECEK

Birincil etapta günlük 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında, THY iç hatlarda 31 Ekim’de Ankara, 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e ilk uçuş gerçekleştirilecek.

Ilk yurt dışı uçuş ise 1 Kasım’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve 8 Kasım’da Azerbaycan’a yapılacak.

Yıl sonuna kadar taşınmanın tamamlanmasının peşinde günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. 350’den artı destinasyona uçuş gerçekleştirilecek. Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek.

DÜNYA ÇAPINDA ÖDÜLLER ALDI

Daha açılmadan birçok alanda ödül bölge havalimanının, veri merkezindeki elektrik sistemleri 2N, soğutma sistemleri N+1 yedekli yapıyla tasarı edildi ve Uptime Institute göre “Design (Tasarım)” sertifikasıyla sertifikalandırıldı.

Proje ilk ödülünü, hava trafik denetleme kulesi ve teknik binasıyla Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Tasarı Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Incelemeler Avrupa Merkezinden 2015’te düzenlenen yarışmada aldı.

Pininfarina ve AECOM imzasını içeren, Türk-İslam kültürünün ve İstanbul’un kültürel mirasının önemli motiflerinden laleden ilham alınarak yapılan tasarım ödüle layık görüldü.

İngiliz Scott Brownrigg firmasının öncülüğünde Grimshaw, Nordic, Haptic, Fonksiyon ve BÜTÜN/Kiklop’un desteğiyle tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı terminal binasına, dünya çapında mimar ve tasarımcıları bir araya getiren Dünya Mimarlık Festivali’nde “Gelecek Projeler-Altyapılar” kategorisinde tasarım ödülü verildi.

Belli Başlı terminal binası, 1 milyon 300 bin metrekareyle tek çatı aşağı dünyanın en büyük terminal binası olacak. Keza içindeki inşa ve kültür adamakıllı Türk mimarisini andırırken çatı, Mimar Sinan’ın eserlerinden esinlenilerek yapıldı. Terminal binasında İstanbul’un Boğaziçi görüntüsünün verileceği duty-free alanı olacak.

İGA kadar Sosyal Yatırım Programı zarfında hayata geçirilen “Roman Çocukları Sanatla Eğitime Dokunuyor” projesi, Genç Liderler ve Girişimciler Derneğince Uluslararası Kurumsal Sosyal Yükümlülük Ödülü’ne değer görüldü.

Havalimanının yapımını üstlenen işyeri, Türkiye’de havacılık sektöründe ve öteki karşılaştırmalı sektörlerde yenilenen ISO 14001:2015 Çevre Idare Sistemi Belgesi’ni almaya adalet kazanan birincil şirket oldu.

RAYLI SİSTEMLE ŞEHIR MERKEZİNE BAĞLANACAK

İstanbul Yeni Havalimanının raylı sistemle büyük kasaba merkezine bağlanması için bir kolu Gayrettepe, bir kolu da Halkalı tarafına uzanan metro bağlantı çalışmaları devam ediyor. Gayrettepe-Yeni Havaalanı kesiminin öncelikli olarak hizmete alınması hedefleniyor.

İstanbul Yeni Havalimanının gezgin deneyimi konusunda “dünyanın en manâlı havaalanı” haline getirilmesi hedeflenirken, taksi hizmeti için İstanbul 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaşma imzalandı. Sözleşmeyle yeni bir taksi hizmeti sunulması için öyle çok yeni standart belirlendi.

YENİ HAVALİMANI İÇİN IKI TARAFLI ALTYAPI KURULDU

Yeni Havalimanında irtibat noktasında Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell iş birliğiyle ortak altyapılar kuruldu. Böylece yeni havalimanında cep telefonu, siber altyapı iki tarafli kullanılacak.

İstanbul Yeni Havalimanında bulunan bilişim teknolojileri sisteminin altyapı ve yazılım hizmetlerini temin etmek üzere de İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından İGA Bilişim şirketi kuruldu. İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği ulusal sistemleri kullanacak.

“Teknoloji üssü gibi hizmet verecek ve dünyanın en akıllı havalimanlarından” biri olacak havalimanı, Türkiye’nin teknolojik yeniden yapılanma sürecine de büyük ivme katacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: