• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İstanbul Havalimanı’na ulaşım kolay sağlanacak

İstanbul Havalimanı’na ulaşım kolay sağlanacak

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir bölge üzerine inşa edilen ve ilk fazı açılan İstanbul Havaalanı, yarından itibaren Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli seferlerine konut sahipliği yapacak.

350’DEN ARTI DESTİNASYONA UÇUŞ SAĞLANACAK

Ilk etapta jurnal 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında sene ardına kadar taşınılmasının peşinde günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek, 350’den fazla destinasyona uçuş icra edilecek. Tarifeli seferlerin hizmete girmesiyle Arnavutköy ilçesi sınırlarında bulunan İstanbul Havaalanı’na ulaşım büyük tartı kazanacak. Havalimanına ulaşım için ise çok sayıda alternatif bulunuyor.

İstanbul Havalimanı'na ulaşım kolay sağlanacak

YENİ MARKA ‘HAVAİST’ HİZMET VERECEK

Havalimanına, İETT ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) şirketi İstanbul Otobüs A.Ş’nin yeni markası “Havaist” hatlarıyla da ulaşım sağlanacak. İstanbul Havaalanı’na, Havaist’in “İST1-İST2-İST7” ile “İST19” ve İETT’nin “H2-H3-H4” hatlarıyla yolculuk edilebilecek.

“Havaist” otobüslerinin birincil etapta belirlenen hat ve güzergahları ise şöyle: “İST1” İstanbul Havalimanı-Yenikapı hattında Yenikapı, Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokentten geçerek İstanbul Havalimanı’na ulaşacak.

“İST2” İstanbul Havaalanı-TÜYAP hattında TÜYAP, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçeşehir Merkez’den geçerek İstanbul Havaalanı’na gidecek. “İST7” Kozyatağı Metro-İstanbul Havalimanı hattı; Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü’nden İstanbul Havaalanı’na varacak.

“İST19″ Taksim-Beşiktaş-İstanbul Havaalanı hattı; Abdülhak Hamit Caddesi, Beşiktaş Meydan, Zincirlikuyu Metrobüs ve Göktürk Güvenlik Amirliği’nden İstanbul Havaalanı’na ulaşacak.”

İstanbul Havalimanı'na ulaşım kolay sağlanacak

İETT’nin “H2” hattını kullanan otobüsler, Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı’ndan geçerek, İstanbul Havaalanı’na ulaşacak. “H3” İstanbul Havalimanı-Halkalı hattında ise Gümrük, 4.Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi’nden İstanbul Havalimanı’na otobüsle gidilecek. “H4” İstanbul Havaalanı-Atatürk Havaalanı hattındaki otobüsler de Atatürk Havaalanı, Bahçeşehir Metrokent’ ten geçerek İstanbul Havalimanı’na hareket edecek.

EN KISA UZAKLIK 12 EN UZUN MESAFE 30 LİRA OLACAK

Havalimanının ocak ayına değin tam kapasite olarak hizmet veremeyeceği için otobüs saatleri, mevcut uçuş planına göre derece derece belirlenecek. Tüm ödemelerin İstanbulkart üstünde yapılabileceği hatların ücreti, en kısa uzaklik 12, en uzun uzaklik ise 30 lira olacak şekilde belirlendi. Yolcular, akıllı telefonlarıyla otobüslerin geliş-gidiş saatlerini takip edebilecek.

İstanbul Havalimanı'na ulaşım kolay sağlanacak

BİLETLER YÜZDE 50 KESIK

Havalimanı yolcularının konforlu ve seri seyahat etmesi için güzergahlar belirlenirken raylı sistem, deniz ulaşımı ve toplu ulaşım araçlarına yakınlığı dikkate alındı. İki aylık süreçte yüzde 50 indirim uygulanacak “Havaist” otobüslerinde internete bağlanma imkanı da olacak. Ocak ayından itibaren bütün kapasite ile çalışması beklenen İstanbul Havaalanı’na kentin 18 noktasından 150 otobüsle yolculuk imkanı sağlanması amaçlanıyor. Özel araçlı yolcular Avrupa Yakası’ndan havalimanına geliş ve gidiş için TEM Otoyolu’ndaki dağıtılmış bağlantı noktalarını kullanabilecek.

Havalimanına ulaşımı sağlayacak yollar aralarında bulunan Tayakadın Kavşağı-Odayeri kesimi de trafiğe açıldı. İsteyen yolcular, bu yolu kullanabilecek. Asya yakasından gelecek araçlı yolcular ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak, havalimanına rahatlıkla ulaşabilecek.

İstanbul Havalimanı'na ulaşım kolay sağlanacak

ÖZEL ARAÇLARIYLA GELENLER OTOPARKTAN 30 ARALIK’A DEĞIN ÜCRETSIZ YARARLANACAK

Özel araçları ile havalimanına gelen yolcular, 30 Aralık’a değin terminal otoparkından bedava faydalanabilecek. Havalimanıyla kent aralarında taksi hizmeti için İstanbul “34 No’lu Taksiciler Kooperatifi” ile bir protokol imzalandı. İsteyen yolcular, havaalanı ile kent merkezi aralarında bu taksilerle yolculuk edebilecek. Terminaldeki vasıta kiralama şirketleri de ulaşım konusunda yolculara hizmet verebilecek.

İstanbul Havalimanı'na ulaşım kolay sağlanacak

METRO İLE BAĞLANTI SAĞLANACAK

İstanbul Havaalanı’nın raylı sistemle şehir halkı merkezine bağlanması için Gayrettepe ile Halkalı almak üzere iki bambaşka metro hattında çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, önümüzdeki sene Gayrettepe- İstanbul Havaalanı’nın öncelikli olarak hizmete alınması amaçlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ibb metro otobüs thy tüyap

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: