• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda üst seviye yabancı konuğun katılımıyla dün birincil fazı hizmete açılan İstanbul Havaalanı, 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşım imkanı sağlayacak. Burası, 250’si dış hatlar edinmek üzere 300’den fazla uçuş noktasıyla dünyanın en manâlı havacılık merkezlerinden biri olacak.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

200 MİLYON GEZGIN KAPASİTESİ

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Havalimanı’nın, yıllık 90 milyon gezgin kapasiteli ilk fazı, Cumhuriyetin 95. sene dönümü olan dün hizmete girdi.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

Eski maden ocağı çukurlarıyla doymuş bölgede yürütülen rehabilitasyon çalışmalarının peşinde yapılan İstanbul Havalimanı, toplam 76,5 milyon metrekarelik alanda faaliyet gösterecek. Birincil etabı takvim 90 milyon yolcuya hizmet edecek olan havalimanı, tamamlandığında 200 milyon gezgin kapasitesine ulaşacak.

İstanbul Havaalanı’nın açılışı yapıldı

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

DÜNYAYI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

İstanbul Havaalanı, sağlayacağı imkanlarla dünyaya adeta köprü olacak.

Yeni havalimanı, 250’si dış hatlar edinmek üzere 300’den pozitif uçuş noktasıyla dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri haline gelecek. Dünya nüfusunun üçte biri, havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabilecek.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

İstanbul Havalimanı’nın hizmete giren terminalinde, 100 bin metrekarelik ticari bölge, 40 bin araçlık otopark, çocuk oyun alanları, sergi salonları, konferans odaları, 451 odalı otel, ibadethaneler, afiyet merkezi gibi sosyal alanlar bulunuyor. Keza, dünyanın en büyük CİP salonlarından biri de bu havalimanında yapı edildi.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

DEV HESAPLI GELIR

Toplam 10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyetiyle Cumhuriyet tarihinin bir defada yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyan havaalanı, yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirildi. Görevli şirket, 25 takvim işletme süresi karşılığında devlete 22 milyar 152 milyon avro kira ödeyecek.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

Kıtaların birleştiği, doğu ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul’da yapı edilen havalimanı, yalnızca Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin her tarafta yazılacağı bir proje olacak.

İstanbul’dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşılabiliyor. Bu sebeple İstanbul Havalimanı, dünyanın en kayda değer havacılık merkezlerinden biri haline gelecek.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

EN BÜYÜK VE EN KONFORLU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AA muhabirine, dünyanın en büyük ve en konforlu havalimanını İstanbul’da inşa ettiklerini söyledi.

Havalimanının inşasında desteğini ve iradesini ortaya koymasından nedeniyle, projenin öncüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Turhan, havalimanının keza ülkeye keza de bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Turhan, Türkiye’ye sefer düzenleyemeyen havayolu şirketlerinin de havalimanına tahditsiz uçuş yapabileceğini belirterek, hedefin birkaç sene içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, bütün etaplar tamamlandığında da önderlik koltuğuna oturmak olduğunu bildirdi.

İstanbul Havalimanı dünyayı uçuracak

GÜVENLİKTE ÜST DÜZEY ÖNLEMLER

İstanbul Havalimanı’nın, dünyanın en tehlikesiz havalimanı olarak tasarı edildiğini vurgulayan Turhan, havaalanı çevresinin en son teknoloji ürünü sabit ve hareketli kamera sistemleri ve radarlı çevre güvenlik sistemleriyle güvenliğinin sağlandığını dile getirdi.

Turhan, ilk etapta saatlik ortalama 80 uçak iniş-kalkış kapasitesine sahip olacak havalimanının, tüm etaplar tamamlandığında saatlik 250 uçak kapasitesine ulaşacağını açıklama etti.

Turhan, terminal binası içinde gelişmiş teknolojili x-ray cihazları, beden tarayıcıları, patlayıcı saptama cihazları, bomba iz dedektörleri gibi böylece fazla sistemin kullanıldığına dikkati çekerek, dünyanın en büyük gövdeli uçak tiplerinin de yeni terminale rahatlıkla yanaşabileceğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: