• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İstanbul Barosu Genel Kurulunda, Mevcut Başkan Mehmet Durakoğlu Protesto Edildi

İstanbul Barosu Genel Kurulunda, Mevcut Başkan Mehmet Durakoğlu Protesto Edildi

İstanbul Barosu Genel Kurulu başladı. Avukatlar, mevcut Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun konuşmasını protesto etti.

41 bin 77 üyesi ile dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu Genel Komite Toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. İki gün sürecek olan Genel Kurul Toplantısı zarfında yarın İstanbul Barosunun yeni başkanı seçilecek.

İstanbul Barosu 2018 Alışılmış Genel Kurulu dahilinde yapılacak olan seçimlerde 2’si bayan 10 aday başkanlık için yarışacak. Baro başkanlığı için adaylığını açıklayan isimler şu şekilde: Mevcut Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, Av. Eren Keskin, Av. Çiğdem Koç, Av. Fikret İlkiz, Av. Hasan Kılıç, Av. Başar Yaltı, Av. Talat Canbolat, Av. Cem Kaya Karatün, Av. Kaptan Yılmaz ve Av. M. Gökhan Ahi.

TUTUKLU HAVALİMANI İŞÇİLERİ İÇİN İMZA TOPLANDI

Seçimlere giren gruplar, sabahtan saatlerinden itibaren kongre merkezinin öbür yerlerinde stant açtılar. Kongre salonunda tutuklanan 3. Havalimanı işçilerinin özgürlük bırakılması için Gaziosmanpaşa 2. Sulh Cinayet Hakimliği’ne verilmek üzere imza toplandı. Kongre merkezinin öbür yerlerine esir avukatlar ile katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir elçinin fotoğrafları asıldı.

ÖDAV DİVAN SEÇİMİNDE DIŞLANDI İDDİASI

Yarın yapılacak seçimlerden önce adaylar, Genel Komite Başkanlık Divanı için liste sundular. Adaylar Av. Başar Yaltı, Av. Mehmet Durakoğlu, Av. Fikret İlkiz ve Av.Hasan Kılıç kendi aralarında hazırladıkları önergeyi Divan için sunarak öneride bulundular. Edinilen bilgiye takriben, Divan için önergeyi hazırlayan adaylar, ÖDAV’a haber vermediler. ÖDAV üyesi avukatlar süreçten dışlandıklarını açıklama etti. Genel Kurulun başlaması için baroya belirli üyelerin yüzde 10’unu yaratıcı çoğunluğun sağlanması ile toplantı başladı. Sunulan önergenin oylanması ile birlikte Av. Mustafa Kısacık Divan Başkanlığına, Av. Gülendam Şan Karabulutlar da Divan Başkan Vekilliği’nde atandı.

MEHMET DURAKOĞLU PROTESTO EDİLDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkasında mevcut Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu tavır yaptı. Durakoğlu’nun konuşması esnasında ÖDAV üyesi avukatlar ellerinde taşıdıkları pankartlarla gürültüsüz bir şekilde Durakoğlu’nu protesto etti. Durakoğlu’nun tercih sloganı olan “Savunmada taviz değil çünkü biz varız” sloganına gönderme yapan ÖDAV üyesi avukatlar, “Savunmada taviz fazla çünkü siz varsınız” pankartını taşıdılar.

“AVUKATLIK YAPTIKLARI İÇİN MAHPUSTALAR”

Durakoğlu konuşmasında, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının yalnızca adalet bileşenlerinin sorunu olmadığını, toplumsal bir sorun olduğunu söyledi. Durakoğlu, “Avukatlar insanca yaşama mücadelesi verdikleri için mahpustalar. Özgürlükleri avukatlık yaptıkları için kısıtlanıyor.” dedi.

İstanbul Barosunda Genel Kurul Heyecanıİstanbul Barosunda Genel Kurul Heyecanı Baro Seçimlerinde Rengini Belli Eden Ünlü Oyuncu Mert Fırat, Destekleyeceği İsmi AçıkladıBaro Seçimlerinde Rengini Muhakkak Eden Meşhur Oyuncu Mert Fırat, Destekleyeceği İsmi Açıkladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: