• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İstanbul Barosu 2018 Yılı Olağan Genel Kurulu, 20-21 Ekim’de Yapılacak

İstanbul Barosu 2018 Yılı Olağan Genel Kurulu, 20-21 Ekim’de Yapılacak

İstanbul Barosu 2018 Yılı Alışılmış Genel Kurulunda 41 bin avukat sandık başına gidecek. Baronun kuruluşunun 140’ıncı yılına denk gelen seçimlerde 10 namzet yarışacak.

SEÇİMLERE KATILACAK İSİMLER ŞÖYLE:

Önce Ilke Çağdaş Avukatlar Grubu: Mehmet DurakoğluÖnce Ilke Modern Avukatlar Yükseliş Grubu: Hasan KılıçAvukat Hareketi: Başar YaltıÖzgürlükçü Hukukçular Platformu: Eren KeskinAvukat Hakları Grubu: Gökhan AhiBaroda Değişim ve Gelişim Hareketi: Talat CanbolatMilliyetçi Avukatlar Grubu: Kaptan YılmazOrtak Niyet Platformu: Cem Kaya KaratünBağımsız adaylar: Fikret İlkiz, Çiğdem Koç

GENEL KOMITE PROGRAMI AÇIKLANDI

BİRİNCİ GÜN:

Açılış Bir başkan, bir başkan vekili ve iki üyeden oluşacak Genel Kurul Başkanlık Divanı seçimiSaygı duruşuBaro Başkanının başlangıç konuşmasıSon Genel Komite tutanak özetinin okunmasıYönetim Kurulu’nun 2016-2018 dönemi çalışma raporunun okunması ve görüşülmesi2016-2017 yıllarına ait Baro kesin hesaplarının okunması ve görüşülmesiYönetim Kumlunun ve Kontrol Kurulunun aklanmasıAvukatlık Kanunu’nun 81/2 md. göre 2019-2020 yılı baro aidatının belirlenmesi ve kıdem esasına göre tespit ve tahsili ile karara bağlanmasıAvukatlık Yasası’nın 81. maddesinin 4. fıkrası gereğince 01.10.2018 – 01.10.2020 dönemi bütçe tasarısının görüşülmesi ve Idare Kuruluna fasıllar arası transfer yetkisinin verilmesi ve karara bağlanmasıYargı ve Meslek Sorunlarının görüşülmesiDilekler

İKİNCİ GÜN:

1136 s. Avukatlık Yasası Ilave 3. madde uyarınca, dar oy, açık tasnif esasına kadar yapılacak oylama sonucu;

Baro Başkanı SeçimiBaro Idare Heyeti için 10 asil ve 10 yedek aza seçimiBaro Disiplin Kurulu için 5 asil, 3 değiştirme üye seçimiBaro Yoklama Kurulu için 3 asil, 3 yedek aza seçimiTürkiye Barolar Birliği Genel Kurulu için 137 asil, 137 değiştirme temsilci seçimi

MEVCUT BAŞKAN MEHMET DURAKOĞLU HER TARAFTA ADAY

İstanbul Barosunun mevcut başkanı Mehmet Durakoğlu da ‘Önce Prensip Çağdaş Avukatlar Grubu’ namına tekrar baro başkanlığına namzet. Durakoğlu geride kalan iki yılı ve yeni dönem hedeflerini anlattı. Genel kurulun İstanbul Barosu’nun 140’ıncı yılında yapıldığına uyarı çeken Durakoğlu, “Bugün İstanbul Barosu, iş örgütü olmanın fazla ötesinde önem içeren bir kurumsallıktır. İstanbul Barosu, sadece avukatların yok, tüm yurttaşların güvencesi konumuna gelmiştir” dedi.

ADAYLARI YAKINDAN TANIYALIM

ÖNCE PRENSIP ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU: MEHMET DURAKOĞLU

1956’da Sivas’ta doğdu. Ankara Atatürk Lisesini bitirdi. 1982’deİstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1986’da hür avukatlığa başladı. Dış Ticaret alanında sertifika programları dersleri verdi. Benzer konuda yayınlanmış makaleleri vardır. İstanbul Barosu İnsan Hakları Yürütme Kurulu Uyeliğinde bulundu. 2004’de İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2006’da Baro Başkan Yardımcısı oldu. 2010-2012 ve 2012-2014 dönemlerinde İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı olarak tahsis yaptı. ÇYDD Üyeliği ile SODEV ve TÜSES yönetimlerinde bulundu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

ÖNCE PRENSIP MODERN AVUKATLAR YÜKSELİŞ GRUBU: HASAN KILIÇ

Hasan Kılıç, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesini Haysiyet Öğrencisi derecesinde bitirmiştir. Baro Meclisi Üyeliği, Bölge temsilciliği, Avukat Hakları Merkezinde Genel sekreterlik, Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık görevini yürütmüştür.

Keza İstanbul Barosu CMK Kordinatörlüğü, Medya Komisyonu ve Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurulunda devir yapmıştır.2010-2012, 2012-2014, 2014-2016 dönemlerinde İstanbul Barosu Idare Heyeti üyesi olarak atama yaptı. İnsan Hakları Merkezi, MAHKİM Üyeliği ve Fikri ve Sinai Haklar Merkezi üyeliğinde bulunmuştur.

AVUKAT HAREKETİ: BAŞAR YALTI

1954 yılında Erzurum, Aşkale’ de doğan Yaltı, 1974 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirmiştir ve Jandarma Subayı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katılmıştır. Subay olarak ödev yaparken okuduğu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Şubat 1980’de mezun olmuştur. Tekrar Subayken Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Doğaüstü Idare Usulleri” konulu tezi ile Yüksek Lisans yapmıştır. 1986 yılında, kıdemli yüzbaşı rütbesindeyken istifa ederek görevinden bölünmüş ve aynı yıl Avukatlığa başlamıştır.

2004-2009 yılları aralarında Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Üyeliği

2010-2012 yılları aralarında İstanbul Barosu Idare Heyeti Üyeliği

2013-2017 yılları aralarında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Av. Dr. Başar YALTI birçok dernek üyeliğinin yanısıra 2013 yılından beri de Basın Konseyi Yüksek Kurul üyeliği yapmaktadır.

AVUKAT HAKLARI GRUBU: GÖKHAN AHİ

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kurucusu olduğu İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi’nin iki defa başkanlığını yapmıştır.Aynı Merkez’in Yürütme Kurulu Üyesiolarak, hem kısa adı TİD olan Tüm İnternet Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak, kısa adı TÜDOF olan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Üyesi olarak, Türk Suç Oluşturan Hukuku Derneği’nin, Sansüre Karşısında Iki Taraflı Platform’un ve Türkiye Bilişim Derneği’nin etkin üyesi olarak sivil toplum çalışmaları yapmaktadır.

Data Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Hukuku Enstitüsü’nde “Bilişim Suçları” dersi vermektedir.

ÖZGÜRLÜKÇÜ HUKUKÇULAR PLATFORMU: EREN KESKIN

Emire Eren Keskin (d. 24 Nisan 1959, Bursa), Türkiye’de etkinlik belirten Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Yasal Yardım Bürosu’nun kurucusu, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) başkan yardımcısı ve eski İstanbul şubesi başkanı olan avukattır.

Eren Keskin’in hakkında şimdiye değin yüze yakın dava açılmıştır.

Hür Gündem gazetesinde yayınlanan “Dünyanın Kürt Halkına Borcu Var” başlıklı yazısında kullandığı Kürdistan sözcüğü nedeniyle 1995 yılında 30 ay hapis ve 250 milyon TL para cezasına mahkûm edilmiştir.

Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu, 12 Temmuz 2002 tarihli bir kararla Belirgin’in 1 yıllığına meslekten men edilmesini kararlaştırmıştır. Yargı Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, 24 Eylül 2002 tarihinde bu kararı onaylamıştır.

2002 yılında Almanya’nın Köln şehrinde devlet kaynaklı cinsel işkenceden söz ettiği konuşması nedeniyle hakkında dava açılan Bariz, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin manevi şahsiyetine hakaret ettiği” gerekçesiyle 2006 yılında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin 2. fıkrası gereğince hakkında 10 ay hapis cezası verilmiş, bu karar daha sonra 6 bin YTL para cezasına çevrilmiştir Eren Bariz, “bu oyunda yer almayacağım”, “bu para cezasını ödeyerek özgürlüğümü satın almayacağım” diyerek cezasını para olarak ödemeyeceğini ve 10 ay hapis yatacağını açıklamıştır. Bunun üstüne İnsan Hakları Derneği göre “Eren Bariz’le Dayanışma Ağı” adı aşağıda düzenlenen kampanyaya 8 bin 876 birey imza attı ve 6 bin TL bağış toplandı.

Eren Bariz ve hakkında açılan davaya yönelik Fatih Altaylı’nın sarf ettiği sözler üzerine Basın Konseyi göre Altaylı’ya kınama cezası verilmiştir.

BARODA BAŞKALAŞIM VE GELİŞİM HAREKETİ: TALAT CANBOLAT

İstanbul Barosu avukatı olan Canbolat, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1989 yılı mezunu olup aynı yıl Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Meslek ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalında çalışmaya başlamıştır. Halen aynı yerde Profesör unvanıyla akademik çalışmalarına devam etmektedir. 2003 yılından itibaren eşi ile birlikte Altunizade’de kendilerine ait büroda aktif olarak avukatlık yapmaktadır.6325 sayılı Sendikalar ve Toplu Iş Sözleşmesi Kanunu, 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ve 7036 sayılı Iş Mahkemeleri Kanunu bilim komisyonlarında tayin almıştır.

MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU: KAPTAN YILMAZ

Avukat Kaptan Yılmaz, Milliyetçi Avukatlar Grubundan, baro başkanlığına namzet oldu.

KARŞILIKLI HEDEF PLATFORMU: CEM KAYA KARATÜN

1961 yılında Amasya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Canice hukuku, avukatlık hukuku ile ilgili çalışmalar yaptı. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nde 7 senesi başkan olmak üzere 10 seneyi aşkın tayin yaptı. Başkanlığı boyunca yüzlerce avukatın gerek polis merkezi lüzum savcılık gerekse mahkemelerde yardımına koşmuş avukata destek konusunda baronun yüzü oldu. Avukat ofis ve konut aramalarına İstanbul Baro Başkanını temsilen katılması dolayısıyla edindiği deneyim ve veri birikimini İstanbul ve dağıtılmış illerde konferans panel ve sunumlarla meslektaşlarına aktardı. Avukat Hakları Merkezi’nde çalıştığı dönem boyunca avukatları hiçbir ayrıma yan tutmaksızın her gruptan avukat ile birlikte çalışmayı tercih etti.

BAĞIMSIZ ADAY: FİKRET İLKİZ

Hukukçu, yazar, gazeteci. Güncel Hukuk Dergisi’nin genel yayın koordinatörü, sorumluluk sahibi yazı işleri müdürü. 18 yıldırher Pazartesi bianet’te yazıyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Irtibat Fakültesi ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde davetli öğretim üyesi olarak medya ve hukuk alanında dersler veriyor. Basın Konseyi ile Dayanışma Vakfı ile İnsan Hakları Kurumu Vakfı kurucu üyesi ve Umut Vakfı idare heyeti üyesi.

Cumhuriyet Gazetesindeavukat ve hukuk danışmanı (1982-2004), ve Sorumluluk Sahibi Yazı İşleri Müdürü (1997-2002) olarak çalıştı.

Türk Ceza Hukuku Derneği (2009-2011) genel sekreteri ve başkanı (2012-2016), İstanbul Barosu Dergi Yayın Kurulu üyesi (1992-2003), staj eğitim merkezi kurucusu, “AİHS ve kişisel dilekçe” bölüm başkanı (1996-2002), Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Araştırma Uygulama Merkezi Yürütme Kurulu üyesi (2002-2005), Basın Konseyi hukuk danışmanı ve genel sekreter vekili (1992-1996) idi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti onursal üyesi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1998 basın özgürlüğü ödülü, Türkiye Yayıncılar Birliği 2013 yılı ifade özgürlüğü onur ödülü sahibi.

Parçalanmış Adalet/ Türkiye’de Özel Suç Oluşturan Yargısı (Irtibat,2011), Ifade Özgürlüğü İlkeler ve Türkiye (Iletişim, 2007), Demokratik Anayasa Görüş ve Öneriler (Metis, Nisan 2012), “Ifade Özgürlüğünün On Yılı 2001-2011” (BİA, Aralık 2012), “Türkiye’de Hukuku Her Tarafta Dikkate Almak” (Iletişim, 2015) adlı kitaplarda ve ayrıca Güncel Hukuk ile Kabahat ve Ceza dergilerinde yazıları yayımlandı.

1950 Eskişehir doğumlu, evli ve iki çocuklu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. (EMK/HK)

BAĞIMSIZ ADAY ÇİĞDEM KOÇ

Avukat Çiğdem Koç, egemen olarak baro başkanlığına aday oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: