• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İsrail Sınırları İçinde Bulunan Köyde, Evlenmek İçin Türk Damat Arıyorlar

İsrail Sınırları İçinde Bulunan Köyde, Evlenmek İçin Türk Damat Arıyorlar

Her geçen yıl Türk güvey sayısının arttığı İsrail’in sınırları içende bulunan Kfar Kama köyünde, bugün itibariyle Türkiye’den gelen 12 damat yaşıyor.

OSMANLI DÖNEMİNDE YERLEŞTİRİLMİŞ

Kırım Savaşı sırasında Ruslar göre Kafkasya’dan sürülen Kfar Kama’daki Çerkesler, Osmanlı Devleti tarafından önce Selanik bölgesine, 1872’de de tarihi Filistin topraklarına yerleştirilmiş. Osmanlı döneminde bölgede 10 Çerkes köyü varken, İsrail kurulduktan sonra buradaki Çerkeslerin büyük bölümünün göç etmesi nedeniyle bugün bu sayı 2’ye düşmüş. O köylerden biri olan 900 haneli Kfar Kama’da 4 bine yakın Çerkes yaşıyor.

YAŞANTILARINDA OSMANLI İZLERİ GÖRÜLÜYOR

Osmanlı göre bölgeye yerleştirilen Kfar Kama halkı, köye gelmelerinden kısa bir vakit sonra kendi camilerini inşa etmiş. Inşa tarihi bütün olarak bilinmeyen cami geçen yılların peşinde restore edilse de minberi ve üzerindeki Osmanlı bayrağı simgesi bugüne kadar korunmuş.

TÜRKİYE İLE BAĞLAR BITMIŞ GÜNCELLENİYOR

Teknolojinin gelişmesi ve uçakların yaygınlaşması sebebiyle ulaşımın kolaylaşmasının ardından Kfar Kama köyündeki Çerkeslerin Türkiye’deki soydaşlarıyla bağları bilhassa 1990’lı yıllardan sonra her yerde canlanmış. Bağların tekrar canlanmasının peşinde Türkiye’den buraya Çerkes kökenli damatlar gelmeye başlamış. Bugün itibariyle Kfar Kama’da Türkiye’den gelen 12 Çerkes güvey yaşasa da bu köyden evlenip daha sonra baştan Türkiye’ye dönen damat sayısı da epeyce fazla.

TÜRK DAMATLAR DİLLERİNİ ÖĞRENİYOR

Türkiye’den gelen damatlar, aradan geçen yıllara karşın buradaki soydaşlarının dilleri Çerkesceyi muhafaza etmeyi başardığını, böylece de buraya yerleştiklerinde köy halkı ile irtibat sorunu yaşamadıklarını dile getiriyor. Türkiye’nin dört bir kadar gelen damatların arasında yeni evlenenlerle birlikte uzun yıllar önce evlenip buraya yerleşenler var.

TURİSTİK GEZI İÇİN GELDİ, EVLENİP KÖYE YERLEŞTİ

Köyün en eski Türkiyeli damatlarından biri olan Düzceli Hayrettin Kurnaz, Kfar Kama’daki Çerkes soydaşlarıyla tanışmak amacıyla 1991’de turist olarak buraya gelmiş. Kfar Kama’ya gelirken buradan evleneceğinin aklının ucundan geçirmediğini dile getiren Açıkgöz, planının köye geldikten sonra değiştiğini söyledi. Düzceli güvey, köy halkının buradan evlenmesi için ısrar etmesi üzerine eşiyle görüşüp anlaştıktan sonradan evlenerek Kafar Kama’ya yerleşmeye karar verdiğini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: