• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İsmini Erdoğan’ın Açıkladığı İstanbul Havalimanının Alan Adı 16 Yıl Önce Alınmış

İsmini Erdoğan’ın Açıkladığı İstanbul Havalimanının Alan Adı 16 Yıl Önce Alınmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını İstanbul Havaalanı olarak açıkladığı Yeni Havalimanının alan adının “com” uzantısı ise 16 sene önce küskün.

Birincil fazı törenle açılan yeni havalimanının adı muhakkak oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni havalimanının adının İstanbul Havaalanı olduğunu açıkladı. Açılıştan önce yeni havalimanının girişine ‘İstanbul Havalimanı’ (İstanbul Airport) yazılmış tabela takılmıştı.

HEMEN HEMEN TÜM BÖLGE ADLARI STOKLARI HALSIZ

İstanbul Havalimanının adı için bir süredir yaşanan ‘domain (alan adı) kapma çılgınlığı’ da yeni bir boyuta taşındı. Hatırlanacağı üzere İstanbul Yeni Havalimanı için henüz açılmadan muhtemel neredeyse bütün bölge adları stokları tükenmişti.

Şu esas değin öne meydana çıkan “İstanbul Büyük Havaalanı, Hezarfen Ahmet Çelebi, Abdülhamit Han, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Fatih Sultan Mehmet…” gibi isimlerin alan adları satın alınmıştı. Domain’i kayıt ettirilen isimlerden biri de bugün devlete ait tabelası ortaya çıkan “İstanbul Havalimanı/ İstanbul Airport” idi.

COM.TR’Sİ 2.5 AY ÖNCE TESCIL ETTİRİLMİŞ

Veri Teknolojileri ve Irtibat Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgulama” servisine göre “istanbulairport.com.tr” bölge adı, Türkiye üzerinden 17 Ağustos 2018 tarihinde tescil ettirildi. 16 Ağustos 2019 tarihine kadar tescilli olan bu alan adının tescil ettiren kurum ise adının dar tutulmasını tercih etti.

Ticari amaçlı tüzel kişiliklerin ve kuruluşların alabildiği “com.tr” uzantılı alan adı için, “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Ticaret Sicil Gazetesi İlanı” gibi devlete ait belgeler gerekiyor. Bir diğer domain alternatifi olan “istanbulairport.com” bölge adının geçmişi ise 16 yıl eskiye dayanıyor. 2002 yılında Hollanda üzerinden kayıt ettirilen bu ‘domain’in tescil bitiş tarihi ise 30 Nisan 2019.

İnternetteki domain çılgınlığı sosyal medyaya yansısa da yeni havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) bir alt domain alternatifinin de (ataturk.dhmi.gov.tr’de olduğu gibi) bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: