• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İŞKUR’dan İstihdamda Tarihi Rekor! 1 Milyonun Üzerinde İstihdama Aracılık Edildi

İŞKUR’dan İstihdamda Tarihi Rekor! 1 Milyonun Üzerinde İstihdama Aracılık Edildi

Türkiye Iş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “İŞKUR olarak 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamına arabuluculuk ettik. Bu tarihi bir rekordur ve bunu kırdık. 70 yılı aşan İŞKUR tarihinde erişilmeyen bir rekordur.” dedi.

Devletin, 2017’yi ulusal istihdam seferberlik yılı bildiri ettiğini anlatan Uzunkaya, 1,5 milyon istihdam hedefinin konulduğunu dile getirdi.

Uzunkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hedefin ne dek şiddet olduğunu betimlemek için son 11 yılda Avrupa Birliğinin 28 ülkesinin 7 milyon 190 bin ve ABD’nin 7 milyon 291 bin istihdam yaptığını açıklama etmem yeterli. Yani bütün Avrupa’nın bir yıldaki istihdam oranlarının fazla çok üzerinde bir istihdam hedefi koyduk. Muhakkak başarılamaz ve şahane bir amaç olarak gözükmüştü lakin milletçe seferberlik halinde olduk ve İŞKUR olarak bakanlıkla sahada tüm işverenlerimizle, paydaşlarımızla, odalarımızla, sivil örgütlerimizle gönül ve hareket seferberliği içerisinde istihdamı artırma noktasında gayret sarf ettik.”

İŞKUR İSTİHDAMDA SON 70 YILIN REKORUNU KIRDI

Bu gayretin sonunda manâlı bir başarı yakaladıklarına işaret eden Uzunkaya, “İŞKUR olarak 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamına aracılık ettik. Bu tarihi bir rekordur ve bunu kırdık. 70 yılı aşan İŞKUR tarihinde erişilmeyen bir rekordur.” ifadesini kullandı.

Uzunkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne bütün tarafları çağırıp, yeni hedefler vererek istihdamın artırılması konusunda duyarlılığa ziyafet ettiğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl ortaya konulan yeni hamlelere rağmen açıkça ifade etmeliyiz oysa bugün itibarıyla yeni bir rekoru gerçekleştiriyoruz. 970 bin karakter bir istihdamı İŞKUR olarak gerçekleştirdik. Bu, geçen yılki istihdam rakamlarının yüzde 10 üzerindedir. Kadın ve genç istihdamında bu rakam önceki yılların yüzde 17 üzerindedir. İstihdama karşın teşviklerimiz sahada büyük ilgi görmektedir. Yani burada en düşük ödenti desteğinden bilhassa imalat ve sanayi sektörüne, kaliteli mesleklere yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz teşviklerimizin oranı 883 liradan 2 bin 151 liraya değin varan teşviklerdir.”

ENGELLİLERE 50 BİN LİRAYA KADAR HİBE DESTEĞİ

Uzunkaya, kadınların imalata ve sanayi alanlarına yönelebilmesi açısından da epeyce etkin teşviklerde bulunduğunu söyleyerek, benzer teşviklerin diğer alanlarda da olduğunu dile getirdi.

“Iş’te Anne Projesi” ile annelere daha etkin şekilde işe erişme imkanı sunduklarını, “İşe Ilk Adım Projesi”yle de iş hayatına girmek isteyenlere yardım olup işverenlere fazla istihdam teşviki sağladıklarını anlatan Uzunkaya, engellilere de 50 bin liraya değin hibe desteği verdiklerini aktardı.

“1 MİLYONUN ÜZERINDE İSTİHDAMI YAPMAK RASTLANTI DEĞİLDİ”

Uzunkaya, teşviklerden bir takvim istifade süreci olmasına karşın kadınlar, gençler ve engellilerin daha artı seçim edilmesi için işverenlerin teşviklerini 18 avuç içi çıkarıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Teşviklerimiz işverenlerimizin daha fazla emekçi çalıştırmasını, dahası da işçilerimizin özellik galip gelmek suretiyle daha bakımlı meslek imkanlarına erişebilmesini tesis eden yönde ve yöntemde sonuç almaktadır. 1 milyonun üstünde istihdamı yapmak rastlanti sonucu değildi. Ciddi eğitim programı gerçekleştirdik. 508 bin 851 kişiye bir yılda mesleki eğitim kazandırdık. Bu eğitim programlarımıza katılan arkadaşlarımızın yüzde 80’i istihdamda kalabiliyor ve alıştırma fırsatlarına daha etkili şekilde erişebiliyor. Etkin iş gücü programlarımızda işçilerimizin ve işverenlerimizin yanındayız. Türkiye olarak da hiçbir ülkede görülmeyen bir istihdam artışını ve yükselişini görme imkanına sahibiz.”

İstihdamdaki bu başarıların kendilerini daha fazla çalışmaya motive ettiğini vurgulayan Uzunkaya, “Daha fazla yapılacak işimiz var. Onun için bakanlık ve İŞKUR olarak her ilde varız. Meslek ve iş danışmanlarımızla tüm işverenlerimize ve bütün meslek arayanlarımıza mesleğe yönlendirme, o şehirlerde hangi alanlarda ve vasıflarda ihtiyaç varsa bununla ilgili bilgilendirme yapıyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: