• DOLAR
  5,3006
  % 0,41
 • EURO
  6,0071
  % 0,71
 • ALTIN
  225,9243
  % 0,37
 • BIST
  102.515
  % -0,19
Işıklandırılan tarihi yapılar havadan görüntülendi

Işıklandırılan tarihi yapılar havadan görüntülendi

Geçmişten bugüne taşıdıkları tarihi ve kültürel değerle her gün yerli ve tanıdık olmayan binlerce vatandaşın ziyaret ettiği megakentin manâlı tarihi yapılarının ışıklandırma sistemleriyle parlak gece görüntüleri görenleri hayran bırakıyor.

GÖRSEL ŞÖLEN OLUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Enerji AŞ’nin yaptığı mimari aydınlatmalarla kararan gökyüzünde parlayan yapılar harikulade manzaralarıyla görenlerin alaka odağı oluyor. Mimari yapıların akşam karanlığında parlayan özgün görüntüleri ise havadan drone ile görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerle Beyazıt Yangın Kulesi, Galata Kulesi, Büyükçekmece’deki Mimar Sinan Köprüsü’nün aydınlatmasıyla oluşan görsel şölen önüne serildi.

Bu kapsamda İstanbul’da 51 nokta bambaşka renklerle ışıklandırılıyor. Yapıldıkları dönemden bugüne ulaşan mimari yapılarıyla geçmişin tarihi dokusunu yansıtan eserlerin aydınlatabilmesi için önce sistemler tarihi yapılara kutuluyor. Tarihi yapıya hasar vermeden herhangi bir çakma işlemi olmadan yerleştirilen ışıklandırma malzemeleri baştan sona yapılar sıcak renklerle aydınlatılıyor.

Işıklandırılan tarihi yapılar havadan görüntülendi

“51 ESERLE DEVAM ETMEKTEDİR”

Mimari yakma çalışmasına 2010 yılında başladıklarını açıklayan Enerji AŞ’de Işıklandırma Mühendisi olarak atama yapan Fatih İnci, “51 eserle devam etmektedir. Amacımız yapının estetiğini, mimari detaylarını ortaya hariç tutmak ve kente ekstra değerinde katan bir hizmet vermektir. Süleymaniye Cami, Mimar Sinan’ın eserlerinden olan Büyükçekmece Taşköprü, Küçükçekmece’de Taşköprü, Beyazıt Yangın Kulesi, Galata Kulesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük camisi olma özelliğini içeren Çamlıca Cami’nin mimari ışıklandırma işine devam etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Işıklandırılan tarihi yapılar havadan görüntülendi

“VATANDAŞLARDAN DA HOŞ TEPKİLER ALIYORUZ”

Önceliklerinin tarihi eserin zarar görmemesi olduğunu ifade eden ve çalışmaların tarihi doku korunarak sürdüğüne dikkat çeken İnci, “Mimari ışıklandırma bir gereklilik neticesinde doğmuştur. Yaşamın gece de devam etmesi mimari eserlerin gece de algılanması zorunluluğunu doğurmuştur. Bu kapsamda İstanbul’da camilerimizi ve tarihi eserlerimizi aydınlatarak insanlarımıza hizmet veriyoruz, vatandaşlardan da hoş tepkiler alıyoruz. Her eser için bilhassa ayrı çalışıyoruz. Kullandığımız renkler sıcak renkler, bunlar hem tarihi eserlerin tarihi dokusuna zarar vermeyen hem de insanların beğendiği tonlar. Süleymaniye Camii’ni yaparken İtalyan danışmanlardan yardım aldık. Çakma ya da sabitleme gibi bir durumumuz yok.” dedi.

Işıklandırılan tarihi yapılar havadan görüntülendi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: