• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İş Yerlerini Denetleyen Gıda Mühendisine Evinin Önünde Beyzbol Sopalı Saldırı

İş Yerlerini Denetleyen Gıda Mühendisine Evinin Önünde Beyzbol Sopalı Saldırı

TARIM ve Orman Müdürlüğü personeli olarak birçok meslek uygun gıda ve hijyen denetimi yapan yiyecek mühendisi Mirati Haydar Dedeoğlu (35), Muğla’nın Fethiye ilçesindeki evinin önünde kimliği süresiz 2 birey göre beyzbol sopasıyla dövüldü. Kafası ve kolundan yaralanan Dedeoğlu, 15 gün iş göremez raporu aldı. Saldırının nedeni ve saldırganların yakalanması için çalışmalar sürerken, sendikalar, odalar, sivil toplum örgütleri ve Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanları, ortak basın açıklamasıyla olayı kınadı.

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde yiyecek teftiş mühendisi, evli ve eşi 4 aylık hamile Mirati Haydar Dedeoğlu, 10 Ekim Çarşamba sabahı, Fethiye’nin Taşyaka Mahallesi Deliklitaş mevkisinde bulunan evinin önünde, kimliği süresiz 2 birey kadar beyzbol sopasıyla dövüldü. Ambulansla hastaneye kaldırdılan Dedeoğlu’nun kafasına ve koluna dikiş atıldı. 1 gün sonra taburcu edilen Mirati Haydar Dedeoğlu’na, 15 gün iş göremez raporu verildi. Olayın gerisinde saldırganların kimliğinin belirlenmesi ve yakalanması için polis çalışma başlattı oysa saldırganlara ulaşılamadı.

O ANLARI ANLATTI

Iş yerlerinde gıda ürünleri ve hijyen denetimleri yaptıklarını belirten, görevi sırasında çoğu kere korkutma edildiğini söyleyen Mirati Haydar Dedeoğlu, bilhassa bir işletme sahibi tarafından çok ağır tehditler aldığını ifade etti. Yaşadıklarını anlatan Dedeoğlu, evinin önündeyken kafasına sert şekilde vurulunca yere düştüğünü, saldırganların yüzünü göremediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görevim, perakende üretim ve toplu tüketim yerlerini kontrol etmek. Gördüğümüz eksikler insan sağlığına fazla fazla negatif etki etmeyecek haldeyse, işletmelere zaman veriyoruz. Zaman sonunda gerekli tedbirlerin yapılıp, yapılmadığı saptama ediliyor. Ona kadar işlemler sürüyor. Asli görevimiz bu. Yakın bir zamanda bir işletmeden açık bir şekilde keza ben keza birlikte ödev yaptığımız arkadaşım korkutma aldık. Bu insanların gözlerini bu kadar karartacağını düşünemedim. Durum, evimin önünde kapıdan çıktıktan sonradan oldu. Pusu kurmuşlar. Durum anında birincil darbeyi kafama aldım. Kafama 9 dikiş atıldı. Elimde de 6 dikiş var. Bu yaralar onarılacak, geçecek lakin bıraktığı psikolojik izler baskı geçer gibi. Kafama gelen darbeden sonra yeniden vurmaya devam ettiler. İnşallah yeniden böyle olaylar yaşanmaz. Öbür illerde de meslektaşlarım aynı olaylar yaşadı.”

SALDIRI KINANDI

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü önünde düzenlenen karşılıklı basın açıklamasıyla atak kınandı. Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, Muğla Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN) Muğla İl Başkanı Adem Köseoğlu, Türkiye Tarım Orman ve Gıda Hizmet Kolu Halk Görevlileri Sendikası (TARIM ORMAN-SEN) Muğla İl Başkanı Servet Emiroğlu, Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (ORKAM-SEN) Muğla İl Başkanı Bahadır Tamer, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak bir araya gelerek saldırıya karşı çıktı. Topluluk namına açıklamayı okuyan Bahadır Tamer, şöyle dedi:

“Görevi sırasında birçok kez korkutma edilen meslektaşımız, evinin önünde planlı olduğu çok açık olan bir saldırı sonucu ağır yaralanmış, kafasına ve koluna dikiş atılıp olayla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır. Yapılan saldırı en ince ayrıntısına kadar ulus görevlisinin görevini yapmasına engel olmak ve yaptığı görev sebebiyle halk görevlisine yaralamak maksatlıdır. Ilk Olarak meslektaşlarımıza acele şifalar diliyor ve bundan sonraki hukuki süreçler sonuçlanıncaya değin yanına olacağımızı söylemek istiyoruz.”

– Muğla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: