• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İran’dan ambargo açıklaması

İran’dan ambargo açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, yeni dönemde temel gündemlerinin imal olacağını, ABD’yi ve yaptırımlarını bu şekilde “yenilgiye uğratacaklarını” söyledi.

Cihangiri, başkent Tahran’da Sanayi Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndaki ödev teslim töreninde yaptığı konuşmada, ABD yaptırımlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ve ekibinin “İran’a yönelik yeni oyun sahnelediğini” ifade eden Cihangiri, bunu dikkatle peşine düşüp takip edip ona tarafından kararlar almaları gerektiğini dile getirdi.

Ülkenin durumunun halka candan anlatılması gerektiğini belirten Cihangiri, “İnsanları endişelendirmek istemiyoruz. Halk, devrimin ve ülkenin esas sahibidir. Halkın desteği olmadan bu ağır şartlardan çıkabilmemiz olası değildir. Yaptırımların etkisi olmayacak demiyoruz oysa bunu en aza indirmeliyiz.” dedi.

Imal merkezlerinden faaliyetlerini artırmasını isteyen Cihangiri, “İran üretimi ABD’nin yenilgisinin en manâlı göstergesi olacak. ABD’yi ve yaptırımlarını imal sektörünün duruşuyla yenilgiye uğratacağız.” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, hükümetin halka yeni ekonomik baskıların oluşmasından yandan olmadığını ve dövize müdahale eden denetim politikalarıyla ithalat ve ihracata dokunmak istemediklerini de söyledi.

Cihangiri ayrıca ABD’nin yaptırım listesine aldığı İran’ın havacılık ve denizcilik kurumlarının müdürleriyle konuştuğunu, listedeki isimlerin beklenenden az olduğunu kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: