İran Dışişleri: Yaptırımlardan endişe duymuyoruz

İran Dışişleri: Yaptırımlardan endişe duymuyoruz

ABD 5 Kasım’da İran’a yaptırım uygulamaya başlayacak. Ama ABD yaptırımlardan 8 ülkenin muaf tutulduğunu açıkladı. Bu ülkeler Pazartesi günü açıklanacak. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırımlar açısından Avrupa Birliği’ne hiçbir muafiyet tanınmayacağını söyledi.

Yaptırımlar İran’ın nakliye, finans, bankacılık ve enerji sektörlerini kapsıyor.

Yasaklama kararına karşın bu ülkeden petrol alan ülkeler ya da meslek yapan firmalar kara listeye alınacak.

Türkiye muaf tutulan ülkeler arasında.

Türkiye’nin İran ile ticaret hacmi 10,6 milyar dolar. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretin, “bu yılın 9 ayında 7,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini” açıklama etti..

Amerika’nın açıklamalarına yanıt İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’den geldi. Kasımi, İran’ın yaptırımlarla ilgili herhangi bir endişesi olmadığını söyledi. 

ABD’nin İran halkına yönelik herhangi bir tedbiri uygulayacak yeteneği olmadığını söyleyen Kasımi, İran’ın ekonomisini yönetecek güce sahip olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesini 8 Mayıs’ta çekmişti. Bu kararın peşinde, Washington yönetimi, İran’a karşın yaptırımlarını aşamalı olarak tekrar uygulamaya başlamıştı.

Trump, sosyal ağ hesabında, kendi fotoğrafı üstünde “Yaptırımlar 5 Kasım’da geliyor” yazılı bir paylaşımda bulundu.

ulusal.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: