• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İngiltere’nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

İngiltere’nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

Selen KALDIRIM/ email protected

İngiltere kıyılarının Foulness Adası’nın tarihi rotası “The Broomway” ile tanıştığında, işler maceracı bir gezi rotasının ötesinde geçecek. Adaya gelmek için kullanman gereken bol çamurlu patikanın üzerinde, vakit az kalsın kum saatiyle işliyor. Herhangi bir gelgit anında, deniz, koşabildiğinden daha çabuk geliyor. Üzerinde yürümek mi? Ne değin deli bir us olduğunu bilmeden önce; Broomway seferi için iki şey seninle birlikte gidip, geri dönmeli: bir pusula ve gelgit rehberi.

İŞTE O ÖLÜMCÜL YOL

Essex sahil hattının büyük ölçekli haritasına bakıldığında Crouch ve Thames Nehirleri arasında bir yolu görülür; deniz seviyesine yakın bataklık adası olan Foulness yönünde yaklaşık 5 kilometre baştan başa uzanır. Broomway, müthiş bir şekilde yapışan bir gelgit çamuruna iner. Yerel olarak Black Grounds olarak aşina yol denize paralel duruyor. Yeterince planlı ve şanslıysan bir deniz baskınıyla karşılaşmazsın…

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

GELGİTLERLE DOLU PATİKADAN AŞMAK İSTEMEZSİN

Foulness Island, Savunma Bakanlığı için özel bir şirket (QinetiQ) kadar füze ateşleme menzili olarak kullanılıyor. Adaya bir yol köprüsü var, ama halka kapalı. Foulness’e ulaşmanın tek yolu gelgitleriyle meşhur olan Broomway patikası. ‘Zor olan güzeldir diyoruz ve bu riski alıyoruz; patikadan geçelim. Çünkü bu yolda teknik bir yürüyüş, bütün riskleri engelliyor.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

BİR GPS CİHAZI, PUSULA VE GELGİT REHBERİ OLMADAN YÜRÜME

Fena bir gününde Broomway yürüyüşüne girişmek ‘canına adale etmek’ olur, ama sahilin iyi gününde bile titiz bir navigasyon zorunlu. Doğal olarak bir GPS cihazı sana takviye olabilir, ama kendi başına kesinlikle yeterli değil; Gerekli cihaz ve edavatlara sahip olmayan bir birey Broomway yürüyüşüne kalkışmamalı. Maplin Kumsalı’nın çevresi çok büyüleyici olduğu için daha önce Broomway’i başıboş yürümek isteyenler oldu: sonuçsa, 100 kişinin can verdiği bir kara tarih.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

BOĞULMAK AN MESELESİ AMA FAZLA ZİYARETÇİSİ VAR

Her ne kadar erişim sınırlı olsa da, halk müziği hala Broomway’i gezebiliyorlar. Nasıl mı? Wakering Merdivenleri’nden gelen kumlara dürüst kısa bir yürüyüş yapmak dışında, bu yürüyüş sadece ‘Doğa molası’ turları ve doğru bir rehber ile muhtemel. Pusula hiç bu kadar işe yaramamıştı…  Maplin Kumsallarında kaybolmak istemezsin. Çünkü bir yürüyüşçünün kaybolması durumunda, boğulmak neredeyse kesin.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

3 SAATTE BİR GELGİT RİSKİ VAR

Adaya gidip dönmek için üç saatin olacak. Gelgitler kronolojik olarak genelde 3 saatte bir gerçekleşiyor. Yıllardır gide gele denizin ne vakit süpriz yapabileceğini kestirmişler. Foulness Adasına yürümek ve sıradan şartlarda geri dönmek için üç saat yeterli bir süre. Halka açık patikalara devam edersen Foulness’i botla da ziyaret edebilirsin.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

THE WALKING DEAD ADASI: FOULNESS

Foulness’in kocaman ve yalnız izole bataklıklarına sahip plajları, Essex’in favori sahil beldesinin koşuşturmacasına karşısında büyük bir tezat oluşturuyor. Ada anakaradan çok sayıda gelgit su yolundan ayrılır ve kuzeyde Crouch Nehri, batıda Roach ve doğuda Kuzey Denizi ile bağlanır.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

GÖRECEĞİN TEK ŞEY MUHTEŞEM BİR TENHALIK

Karnaval filmlerini aratmayan can sıkıcı belgelere dayanan çekmek için birebir. Şayet bir dehşet filmi ya da gerilim türü sahneleri de düşünmedim değil. Adaya varmayı göze aldıktan sonradan, gelgitsiz geçtiğin yolun ardından düşüncesiz bir zafer duygusu bürünüyor. Umarım gördüklerinden sonradan çok iyi bir cennet koyu beklemiyordun… Burası bir bataklık kasabası ve bunu dibine dek hissettiriyor.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

Kötümserlik, grinin elli tonu ve sessizlik hiç bu değin rahatsız edici olmamıştı. Yarı bir yerlerden ‘çığlık’ çıkıp gelecekmişçesine sıkıntılı oluyorsun. Hoş olansa hiçbir yerde karşılaşmadığın bir adada olmanın gururu. Gezip göreceğin hiçbir yerin önemi değil; zaten görecek bir yer de değil. Bu bir bataklık safarisi. Paris müze gezisi değil. Bulunduğun ortam kendine bir şeyler katmak için tatmin edici.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

BU ADANIN KUŞLARINI GÖRMELİSİN

Bu tahammülsüz ütopya, bununla beraber binlerce kuş ve Brent Kazlar için bir kış evi. Nature Break Kaba Yaşam Turu’ndan birine katılıp ve Foulness Adası ve yakındaki Wallasea Adası’ndaki barbar hayat zenginliğini keşfet. Hava şartlarına izin devretmek, adanın barbar yaşamını ve bir takım tarihi binaların dış manzaralarını seyredebileceğiniz bir traktör turuna da çıkabilirsin. Miras Merkezi, nisandan ekime dek her ayın ilk Pazar günü saat 12’den öğlen 4’e kadar açık; ilgini çekebilir.

İngiltere'nin en tehlikeli gezi yolu: Broomway

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: