• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
İngiltere’den açıklama: ‘Kaşıkçı arbedede öldü’ açıklaması inandırıcı değil

İngiltere’den açıklama: ‘Kaşıkçı arbedede öldü’ açıklaması inandırıcı değil

İngiliz parlamentosunda Kaşıkçı’nın öldürülmesi hakkındaki yapılan özel oturumda konuşan Hunt, Suudi gazetecinin öldürülmesini en dinç şekilde kınadıklarını belirterek, “Sorumluluk Sahibi herkesten hesap sorulmalı.” ifadesini kullandı.

Hunt, “Kaşıkçı, yakın ilişkide olduğumuz bir hükümetin ajanları tarafından öldürüldü. Bir arbedede öldürüldüğü iddiası inandırıcı bir açıklama değil.” diye konuştu.

“İngiltere’nin eylemleri, Suudi yetkililerin yapacakları nihai açıklamanın inandırıcılığına ve böyle bir şeyin bir daha yinelenmeyeceğine güvenmesine alt olacaktır.” diyen Hunt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suudi Arabistan’dan İstanbul’a 15 Suudi yetkilinin yollanması emrini kim verdi? Riyad yönetimi Kaşıkçı’nın öldüğünü ilk olarak ne süre öğrendi? Soruşturmacıların konsolosluğa girişi niçin geciktirildi? Kaşıkçı’nın naaşına ne oldu? Suudi Arabistan öldüğünü izah etmek için niye 17 gün bekledi?”

Hunt, İngiltere ile Suudi Arabistan arasında ticaret ve savunma alanında dinç ilişkiler olduğunu belirterek, “bu nedenle İngiltere konuya yaklaşırken ihtiyatlı olacaktır. Ama okuduğumuz korkunç haberler dürüst çıkarsa, bu değerlerimize kökten tutarsız olacaktır, biz de buna tarafından hareket ederiz.” görüşünü dile getirdi.

Muhalefetten bin Selman’a tepki

Ana muhalefetteki Işçi Partisi’nin Gölge Dışişleri Bakanı Emily Thornberry ise Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı cinayetten sorumluluk sahibi tuttu.

“Bu cinayetin en fena yanı şu ki, gerçekleşmesine hiçbirimiz şaşırmadık.” ifadesini kullanan Thornberry, Muhammed bin Selman’ın önce Yemen siyasetinin mimarı olarak, ardından “veliaht olmasıyla ülkedeki idamların sayısını ikiye katlayarak, Lübnan Başbakanını kaçırıp istifaya zorlayarak ve kadın aktivistleri hapsedip kellerini vurmakla tehdit ederek” bugün yaşananların işaretini verdiğini söyledi.

Thornberry, “Bütün bunlar, hukukun üstünlüğüne, uluslararası sınırlara saygısı ve muhalefete hoşgörüsü olmayan bir adamı gösteriyor. Bütün bunlar, Cemal Kaşıkçı’nın sonunu hazırladı. Hükümet Veliaht Prensin sahiden kim olduğunu anlamalı.” ifadesini kullandı.

“Veliaht prens müttefiklerini ahmak yerine koyuyor. Yalanlarına inanılacağını varsayıyor. Bu kez böyle olmamalı.” diyen Thornberry, İngiliz hükümetini Suudi yetkililer hakkında Magnitsky yaptırımlarını uygulamaya ve bu ülkeye silah satışını durdurmaya çağırdı.

 

öne meydana çıkan haberler

“Bol bol yemeli diyemem”

Türkiye’den vize istemiyor

Sadece 5 kopyası var

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: