• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
İngiliz Basınından Kaşıkçı Analizi: Erdoğan Krizi Fırsata Çevirdi, Selman Karşısında Üstünlük Kurdu

İngiliz Basınından Kaşıkçı Analizi: Erdoğan Krizi Fırsata Çevirdi, Selman Karşısında Üstünlük Kurdu

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesinin Orta Doğu Editörü Martin Chulov, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi ve peşinde yaşanan gelişmeler sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Orta Doğu’daki kuvvet ve tesir alanı mücadelesinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman aleyhinde menfaat yakaladığını yazdı.

“İKİ LİDER DE AÇIKLAMA YAPACAK”

Chulov’un analizinde, Erdoğan ve Veliaht Prens Muhammed’in Kaşıkçı cinayeti üzerinden aleyhinde karşıya gelişi işlendi.

Makalede bugün iki liderin yaklaşık benzer saatlerde tavır yapacağı, Prens Muhammed’in Suudi Arabistan yatırım zirvesinin açılışında konuşacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bir açıklama yapacağı aktarıldı.

Öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı.

Analiz şöyle devam etti:

Erdoğan,Türkiye’nin topladığı ve Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’yı öldürmeyi planladığını bildiren kanıtların çoğunu açıklayacak. Resimler, video ve hatta Kaşıkçı’nın ölümünü belgeleyen bir ses kaydı.

Bu sefer bürokratları yok Erdoğan’ın kendisi kanıtları ortaya koyacak. Tecrübeli Türk lider krizi fırsata çevirdi.

“KAYBEDEN TARAF SELMAN OLDU”

Bu iki liderin Orta Doğu için fazla farklı vizyonları var. Erdoğan hem ülkesinde ayrıca de sınırlarının ötesinde siyasal İslam’ı savundu. Özellikle Mısır’da eski başbakan Muhammed Mursi’nin iktidara gelmesi ve düşmesinin arkasından Türkiye Katar ile yakınlaştı. Mursi’nin düşüşünün ardından kaçanlara kapılarını açtı ve Suudi Arabistan ile müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) varoluşsal bir korkutma olarak gördüğü Müslüman Kardeşler’i savundu.

Lakin yöresel kuvvet ve tesir mücadelesinde kaybeden taraf oldu.

Öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı Kimdir?Öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı Kimdir? Cemal Kaşıkçı'nın Öldürülmesiyle İlgili Olarak 5 Türk Konsolosluk Çalışanı İfade VeriyorCemal Kaşıkçı’nın Öldürülmesiyle İlgili Olarak 5 Türk Konsolosluk Çalışanı Açıklama Veriyor Cinayete Kurban Giden Cemal Kaşıkçı'nın Öldürülmeden Önceki Son Görüntüleri Ortaya ÇıktıCinayete Kurban Dışarı Giden Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmeden Önceki Son Görüntüleri Ortaya Çıktı Kaşıkçıyı Öldüren Ekibin Beyninin, Başkonsolosluk Ataşesi Almuzaini Olduğu İddia EdildiKaşıkçıyı Öldüren Ekibin Beyninin, Başkonsolosluk Ataşesi Almuzaini Olduğu Bahis Edildi Suudi Arabistan Kaşıkçı'ya Dair Açıklamalarını Nasıl Değiştirdi?Suudi Arabistan Kaşıkçı’ya Dair Açıklamalarını Nasıl Değiştirdi? BBC

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: