• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İmar Barışı’nda istismara göz yumulmayacak

İmar Barışı’nda istismara göz yumulmayacak

Türkiye’nin Başkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde “Dünya Şehircilik Günü” zarfında düzenlenen AK Parti Çevre, Büyük Kasaba ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’ndaki konuşmasında, bu toplantılardaki istişarelerin, bilgilendirmelerin dalga dalga bütün il, ilçe, beldelere ve mahallelere kadar yayılacağına inandığını söyledi.

Türkiye’nin son 17 yılına damgasını vuran AK Parti’nin, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmasını, gençlere 2053 ve 2071 vizyonlarını emanet edebilmesini ama bu şekilde sağlayabileceklerine değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “AK Parti’liyim diyorsak bizlere durmak, duraksamak, gaflete düşmek, boşa vakit dinmek, gönül yaralamak, medeniyetimize ve kültürümüze mugayir herhangi bir davranış içinde olmak haramdır. Sizlere düşen sadece ülkemizin ve milletimizin büyümesi, ilerlemesi, kalkınması yolunda kastetmek, milletimizle partimiz arasındaki bağı kesintisiz güçlendirmektedir. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nden de sizlerin özellikle gayreti, milletimizin teveccühü ve Allah’ın izni tamamen inşallah alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum.”


“YATAY MİMARİ VAR”

Erdoğan, “Yahya Kemal, bizim şehirlerimizi nasıl anlatıyor? Ecdat, bir yere yerleşeceği vakit önce mescidini yapar, onun yanında hamamını kondurur, yakınında da mezarlığını seçerdi. Solmadığı ve yekpare olduğu için tevhidin temsilcisi olarak gördüğü selvileri diker, sonradan bunların etrafına evlerini inşa ederdi. Yani şehircilik anlayışı bu ve bu nedenle toprak imana gelirdi’ diyor. Derhal böyle bir kavrama var mı?” diye konuştu.

Bu konuda egzersiz arkadaşlarını uyardığını, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan ecdadın şehircilik anlayışına uyarı etmesini istediğini gösteren Erdoğan, “Diyoruz ama düşey mimari yok, yatay mimari. Önce mescit, sonra sosyal donatı alanları, yani mektep vesaire bunlar, onun ardındaki oralarda çevrecilik yeşillendirme ve bu vesileyle da inşaların devamı. Bunu böyle yapacağız. Oraya yurttaş yerleştiği süre bakacak ama ‘Benim mescidim, okulum, sosyal donatı alanlarım her şey var ve her taraf maşallah çevrecilik noktasında baştan, buraya da yerleşilir’ diyecek. AK Parti’nin çevrecilik, şehircilik anlayışı bu. Bunu göstermemiz lüzumlu.”

İmar Barışı'nda istismara göz yumulmayacak

“İMAR BARIŞI’NIN İSTİSMAR EDİLMESİNE IZIN ETMEYİZ”

Başkan Erdoğan, imar barışına da değinerek, “İmar barışıyla ülkemizin her köşesine yayılmış 13 milyon imarsız birimin hukuki sorununu, yani buraların kullanıcısı olan vatandaşlarımızın devletle ihtilafını çözmeyi hedefliyoruz. derhal başvurular sürüyor. İnşallah bu sıkıntılı yerlerin takriben yarısı imar barışından faydalanacak görünüyor. Bu süreçte birilerinin süreci istismar etmesine, fırsata çevirmesine katiyen göz yummuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: