• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
İmar Barışı başvurularında fırsatçılara dikkat

İmar Barışı başvurularında fırsatçılara dikkat

İmar Barışı’ndan yararlanabilmek için son günlere girildi. Son dilekçe tarihi 31 Ekim olan, son ödeme tarihi de 31 Aralık olarak belirlenen İmar Barışı zarfında yapılan başvurular 7 milyona yaklaşırken, yapılan ödeme miktarı da 4.5 milyar lirayı buldu.

İSTENİLEN BİLGİLERİ FIRSATÇILIĞA ÇEVİRDİLER

Binaların tapu alabilmesi için manâlı bir fırsat sunan İmar Barışı, bir takım fırsatçıları da ortaya çıkardı. İmar Barışı’na e-devlet üzerinden başvuru yaparken istenilen alan değeri, metrekare, kuralsızlık gibi bilgileri bilmeyenler mimarlık ve müteahhitlik şirketlerine takviye olmak için başvuruyor. Çünkü yanlış ifade saptama edildiğinde alınan doküman iptal oluyor. Oysa bu işi de fırsatçılığa çevirip, çok yüksek fiyatlar isteyen mimarlık ve müteahhitlik firmaları türedi.

300 BİN LİRA İSTEYENLER VAR

Hatta emlakçılar bile bu işi yapmaya başladı. Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için ilk etapta zorunlu olmayan proje çizimlerini yapıp 15 bin hatta 30 bin lira isteyenler de var. madem ki Yapı Kayıt Belgesi edinmek için süreci yürüten firmalar daire başı 200-300 lira gibi bedellerle bu işlemleri yapıyor. Tapu işlemleri de dahil edildiğinde hizmet bedeli daire başı yalnızca 2-3 bin lira oluyor.

BAKANLIK UYARDI: TEMINAT ALIN

Vatan Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, vatandaşın kolayca başvurabilmesi için e-devlet üzerinden uygulama yaptıklarını ama bu cins mühendislik firmalarına başvurmayı şahısların tercihlerine bıraktıklarını söyledi. Yetkililer, bu firmalarla çalışan vatandaşların dikkatli olmasını gerektiğini belirterek, “Yanlış bilgilerle başvuru yapma ihtimali de var. Bu firmalardan içten dilekçe yapılacağına dair güvence alınmalı” tavsiyesini yapıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: